Jak wybrać najlepsze rękawice medyczne?

Rękawice ochronne są niezbędnie potrzebne w każdym gabinecie medycznym. Jeżeli jednak mają dobrze spełniać swoje funkcje, same w sobie muszą charakteryzować się najwyższą jakością. A czy tę jakość zapewnią przezroczyste rękawiczki winylowe, czy może jednak klasyczne rękawiczki wykonane z lateksu?

Sposób oznakowania wyrobów medycznych

Jeżeli nie ma się pewności co do tego, czy wybrane rękawiczki rzeczywiście są rękawiczkami medycznymi, samemu trzeba to oczywiście sprawdzić. Informacje na ten temat powinny znaleźć się na opakowaniu produktu lub ewentualnie w jego opisie, jeżeli produkt jest kupowany w sklepie internetowym.

Najważniejsze informacje tyczą się oznakowania oraz atestów i certyfikatów. Jeżeli rękawiczki winylowe są rękawiczkami medycznymi, zostaną oznaczone skrótem „CE”. W ich opisie musi też pojawić się informacja o tym, że zostały wyprodukowane zgodnie z czteroczęściową normą „EN 455” – jest to coś absolutnie niezbędnego.

Własności będące potwierdzeniem wysokiej jakości

Praktycznie wszystkie rękawiczki medyczne oznaczane są parametrem AQL, który w tłumaczeniu oznacza „Limit Akceptowalnej Jakości”. Przekazuje on informacje na temat tego, ile „mikro-dziur” może wystąpić w materiale rękawiczek winylowych, lateksowych czy tych nitrowych. Wskaźnik jest wyznaczany podczas testu wodnego.

Wysoką jakość zapewni też rękawiczkom ich wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Materiał, z którego je wykonano, musi być odporny na przecięcia, przekłucia czy zwykłe rozerwanie. Powinien wykazać się maksymalną wytrzymałością podczas pracy. W przeciwnym wypadku jego funkcjonalność ulegnie wyraźnemu obniżeniu, bo nigdy nie będzie wiadomo, w którym momencie takie rękawiczki ulegną nagle zniszczeniu i przestaną spełniać swoje funkcje.

Cechy wpływające na użyteczność

Pod względem wygody za najbardziej wartościowe uznaje się rękawiczki winylowe, choć każdy sam musi je na sobie sprawdzić. Warto po prostu przetestować różne opcje. Winyl jest akurat fajny, bo dzięki temu, że nie ulega nadmiernemu rozciągnięciu, zawsze idealnie leży na dłoniach.

Każde rękawiczki trzeba też odpowiednio dopasować do dłoni pod względem ich rozmiaru. Oczywiście nie mogą one krępować ruchów, ale nie mogą też zsuwać się ze skóry.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *