Przezcewnikowa embolizacja tętnicy stała się główną metodą leczenia w różnych zastosowaniach klinicznych, w tym w leczeniu krwawień związanych z szerokim spektrum zaburzeń położniczych i ginekologicznych. W poniższym tekście przyjrzymy się praktycznemu wykorzystaniu tych zabiegów dla ratowania życia i zdrowia matki.
Rys metodologiczny metody w odniesieniu do ginekologii
Embolizacja ma dobrze udokumentowaną rolę w leczeniu krwotoków z miednicy i dróg rodnych w okresie poporodowym i pooperacyjnym w przypadku przeprowadzania cięcia cesarskiego. Jest również integralną częścią arsenału leczenia ciąży pozamacicznej w jamie brzusznej i szyjki macicy, malformacji tętniczo-żylnej i nowotworów ginekologicznych, w tym również mięśniaków gładkich macicy.
W oparciu o doświadczenia zgromadzone w ciągu ostatnich dziesięcioleci, udowodniono, że emboloterapia jest wysoce skuteczna, a wskaźnik powodzenia mieści się w zakresie od 90 do 100%, o ile procedura jest przeprowadzana w odpowiednich warunkach klinicznych. Tym samym, stanowi doskonałą alternatywę dla metod chirurgicznych.
Praktyczne zastosowanie w położnictwie
Przede wszystkim, embolizacja naczyń zapewnia wizualizację miejsca krwawienia i umożliwia ukierunkowaną, minimalnie inwazyjną terapię w celu uzyskania hemostazy, a zatem powstrzymania krwawienia z narządów rodnych. Pozwala to tym samym na zachowanie macicy w dobrym stanie, czyli po prostu zdolności do płodności.
W szpitalach, w których dostępny jest doświadczony personel i technologia, należy rozważyć przezcewnikową embolizację tętnic w nagłym leczeniu krwotoku położniczego i ginekologicznego, zwłaszcza gdy miejscowe i zachowawcze środki nie zapewniają wystarczającej hemostazy. Dodajmy, że krwotoki poporodowe to najgroźniejsza przyczyna powikłań zdrowotnych u matki, w drastycznych wypadkach prowadzących nawet do zgonu.
Embolizacja w przebiegu nowotworów
Zabieg ten jest stosowany również w celu kontroli znacznego krwawienia w przebiegu nowotworu miednicy i raka szyjki macicy. W przeciwieństwie do krwotoku poporodowego, krwotoki z powodu nowotworów złośliwych rzadko wykazują określone miejsca krwawienia. Jak się okazuje embolizacja może się okazać skuteczna także w tych wypadkach.