Czym jest endometrioza?

Wiele osób nie ma pojęcia jak wygląda Leczenie endometriozy. Warto zaznaczyć, że jest to choroba układu rozrodczego, która dotyczy głównie kobiet i to w wieku reprodukcyjnym. Najnowsze badania potwierdzają, że ponad 20% populacji cierpi na to schorzenie. Niestety przyczyny nie zostały dobrze poznane, więc najczęściej stosuje się leczenie objawowe.

Co to endometrioza?

Nie wszyscy mają świadomość, że przewlekła choroba narządów płciowych jest określana jako endometrioza. Endometrium nie musi koniecznie występować w macicy. Można śmiało powiedzieć, że najbardziej narażone na zachorowanie są panie w wieku rozrodczym. Owszem, przypadki po menopauzie również się zdarzają, ale bardzo rzadko.

Poprawna diagnoza

Endometrioza utrudnia normalne funkcjonowanie i pogarsza jakość życia. Należy podkreślić, że ogniska endometriozy zlokalizowane mogą być w jamie otrzewnowej, a także w innych miejscach, takich jak: sklepienie pochwy, srom oraz szyjka macicy. Objawy, jakie daje endometrioza w dużej mierze zależą od lokalizacji. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych lekarzy, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Okopowe komórki endometrium reagują na wszystkie zmiany, które zachodzą podczas cyklu menstruacyjnego. Oznacza to, że praktycznie w każdej chwili może wystąpić reakcja zapalna.

Leczenie choroby

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że choroba może przez wiele lat przebiegać bez kompletnie żadnych objawów. Jeśli objawy nie są nasilone to kobiety nie starają się szukać pomocy medycznej. Zdarza się, że chorobę udaje się wykryć podczas rutynowych badań kontrolnych. To, że pacjent nie odczuwa dolegliwości wcale nie oznacza, że organizm wszystko normalnie zniesie. Niestety przyczyny powstawania endometriozy nie zostały do dnia dzisiejszego precyzyjnie opisane. Można jednak przypuszczać, że są to nie tylko czynniki autoimmunologiczne, ale też środowiskowe oraz alergiczne. Warto dodać, że leczenie opiera się na łagodzeniu objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *