Czy możliwe jest leczenie żylaków?

Nie wszyscy wiedzą, czym są żylaki powrózka nasiennego. Należy wyjaśnić, że są to poszerzone naczynia żylne splotu wiciowatego gromadzącego krew z jądra. Brzmi dosyć skomplikowanie, ale warto zapamiętać, że splot wiciowaty jest częścią powrózka nasiennego. Naczynia krwionośne o średnicy 0,5-1,5 mm tworzą zazwyczaj splot.

Diagnostyka żylaków

Żylaki powrózka nasiennego wyglad zbliżony jest do miękkich guzów o różnej wielkości. Trafnie wskazuje się, że można je bardzo łatwo wyczuć. Występują u 11% mężczyzn, także problem naprawdę istnieje i nie można go bagatelizować. Przyczyną choroby może być wzrost ciśnienia hydrostatycznego w żyłach odprowadzających krew z jądra, a także zaburzenia w pracy zastawkowego mechanizmu. Bardzo ważną rolę odgrywa badanie fizykalne, w trakcie którego wyczuwalne są żylaki powrózka nasiennego w obrębie moszny. Warto wspomnieć, że można je rozpoznać już u nastolatków, dlatego nie ma sensu zwlekać z badaniem. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych lekarzy specjalistów, którzy wiele lat działają w branży i cieszą się pozytywną opinią. Dobry specjalista będzie wiedział, czym jest Powrózek nasienny i jak należy się zająć pacjentem.

Metody leczenia

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że żylaki powrózka nasiennego mogą być przyczyną męskiej niepłodności. Mogą występować również w przypadku zakrzepowego zapalenia żył oraz nowotworów nerek. Należy przyznać rację, że żylaki w zdecydowanej większości przypadków nie powodują charakterystycznych dolegliwości. Czasami występuje uczucie dyskomfortu, tępego bólu lub ciężkości w obrębie moszny. Warto wspomnieć, że pacjent musi być badany zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej. Najpierw lekarz ogląda mosznę, a potem ocenia wielkość i konsystencję jąder. Rozmiar jąder można określić przy pomocy USG. Angiografia żyły jądrowej i wsteczna angioscyntygrafia to badania wspomagające, które są trudne pod względem technicznym. Wykonanie testów hormonalnych jest zalecane u młodych chłopców przed rozpoczęciem leczenia. Szczególnie istotne znaczenie ma test stymulacji GnRH. Obecnie najczęściej stosowane są metody laparoskopowe, które wykorzystują nowoczesną technologię. Przydatne są też techniki doprowadzające do sklerotyzacji żyły jądrowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *