domy opieki

Co oferują domy opieki?

Domy opieki, zajmujące się osobami w podeszłym wieku, to wzbudzający wciąż sporo kontrowersji temat. Choć miejsca te kojarzone są często negatywnie, należy pamiętać, że nie brakuje w Polsce placówek cieszących się znakomitą opinią.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając dom opieki warto wcześniej przemyśleć kwestie związane z jego lokalizacją. Optymalnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie starszej osoby możliwie najbliżej miejsca pobytu rodziny, by mieć możliwość częstych wizyt lub zabierania pacjenta na przepustki. Kolejna kwestia to okolice placówki. Idealnie, gdyby w pobliżu znajdował się las czy park, a dom opieki położony był na terenie wyposażonym w ogród. Opcja spacerów i spędzania czasu na świeżym powietrzu jest dla wielu starszych osób zbawienna. Warto również przyjrzeć się samemu budynkowi. Jeśli jest piętrowy, niezbędna będzie winda, ponieważ wspinanie się po schodach bywa dla starszych osób trudnością nie do pokonania. Pokoje, w których mieszkają kuracjusze, nie mogą być zbyt liczne, a przeznaczone maksymalnie dla 2-3 pacjentów. Bardzo istotna jest również łazienka, osobna dla każdej sypialni, co pozwala zadbać o optymalną intymność. Dobrze również zapytać o pomieszczenia dzienne, jak świetlica, a także o sprzęt, za pomocą którego prowadzona będzie rehabilitacja w domu opieki. Bez wątpienia duży atut stanowi zapewnienie chorym dostępu do książek, prasy, radia, telewizora, a nawet komputera. Podczas wyboru domu opieki warto także wziąć pod uwagę opinie innych pacjentów i ich rodzin.

Co oferuje dom opieki Warszawa?

Choć domy opieki często kojarzone są z miejscami, w których starsze osoby wspomagane są przez personel jedynie w zakresie czynności higienicznych, należy pamiętać, że w dzisiejszych czasach standardem w takich placówkach jest kompleksowa usługa medyczna, fizjoterapeutyczna, psychologiczna i psychiatryczna. Często miejsca te zatrudniają również księży oraz zapewniają wsparcie prawne i socjalne. Duży wpływ na samopoczucie psychiczne ma także terapia zajęciowa oraz spotkania z psychologiem (indywidualne lub grupowe). Z kolei rehabilitacja w domu opieki zapewniać ma pacjentowi możliwie najlepszą dla jego wieku i stanu sprawność fizyczną. Wszystkie badania lekarskie, zabiegi i ćwiczenia ruchowe przeprowadzane są oczywiście przy użyciu nowoczesnego sprzętu specjalistycznego. Warto wiedzieć, że usługi w niektórych tego typu placówkach (jak np. dom opieki Warszawa) mogą być całkowicie lub częściowo refundowane przez NFZ. Konieczne jest oczywiście złożenie odpowiedniej dokumentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *