Badania prenatalne NFZ, czy możemy je wykonać?

Badania prenatalne są w stanie jeszcze w łonie matki wykryć wady genetyczne. Jest to bardzo ważne nie tylko dla bezpieczeństwa matki, ale także dla nienarodzonego dziecka, bo wiele operacji można wykonać jeszcze w łonie matki. Musimy wiedzieć, że nie zawsze będziemy zmuszeni zapłacić za badanie prenatalne.

W jakiej sytuacji należy nam się badanie prenatalne NFZ?

Badania prenatalne NFZ są jak najbardziej możliwe do wykonania, jednak nie wszystkim matkom należy się darmowe badanie. Tylko w niektórych sytuacjach możemy liczyć na ten przywilej.

Badanie finansowane przez fundusz możemy wykonać wtedy, kiedy matka ma powyżej 35 lat. Kiedy jest młodsza i nie następują inne czynniki, które sprawiają, że darmowe badanie jest wymagane, musimy za nie zapłacić z własnej kieszeni.

Dlaczego warto wykonać badania prenatalne?

Osoby, które urodziły dziecko z wadami genetycznymi wiedzą, jak ważne jest badanie prenatalne. To właśnie na tym badaniu możemy dowiedzieć się, czy dziecko jest zagrożone wadami, a także, czy jest możliwe ich leczenie jeszcze w łonie matki.

Z wiekiem niestety zdecydowanie wzrasta ryzyko wystąpienia wad genetycznych i badanie sprawia, że możemy dowiedzieć się, czy w naszym przypadku możemy spodziewać się narodzin chorego dziecka. Kiedy nie mamy możliwości wykonania darmowego badania prenatalnego, to bez wątpienia warto za nie zapłacić.

Gdzie wykonać badania prenatalne na NFZ?

Nie we wszystkich klinikach mamy możliwość wykonania badań prenatalnych na fundusz. Kiedy występujemy w grupie wzmożonego ryzyka, jeśli chodzi o wystąpienie wad genetycznych, to musimy znaleźć klinikę, która będzie w stanie wykonać nam to badanie za darmo.

Należy również wiedzieć, że w wielu przypadkach będziemy musieli poczekać na termin badania, bo wybierając się do kliniki bez wcześniej umówionego terminu, możemy nie dostać się na badanie. Warto zarezerwować odpowiedni, dogodny dla nas termin w danym miejscu, aby po przybyciu na miejsce nic nas nie zaskoczyło i badanie prenatalne odbyło się tak, jak to zaplanowaliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *