Półkolonia. Jak wybrać najlepszą?

Wakacje to wyjątkowy okres w życiu każdego dziecka. Szkoda, aby spędzało wolne tygodnie, siedząc w domu. Jeżeli rodzice nie mają możliwości zabrania pociechy na wakacyjny wyjazd, to z pewnością powinni oni zainteresować się półkolonią. Dlaczego?

Półkolonia dla dzieci – czy warto?

Półkolonia to doskonała okazja nie tylko do wyjątkowego spędzenia czasu, ale także do rozwoju dla dziecka. Pociechy zyskują szanse rozwijania swoich kompetencji społecznych oraz zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń. Dzieje się tak, ponieważ nowoczesne kolonie opierają się na zajęciach i aktywnościach z zakresu sportu, sztuki, technologii, czy też nauki. Jaki jest tego rezultat?

Wszystko to sprawia, że półkolonie łączą przyjemne z pożytecznym. Dzięki temu po powrocie do szkoły dziecko będzie nie tylko wypoczęte i lepiej przygotowane do nowego roku szkolnego, ale także bogate we wspomnienia, którymi będzie się mogło dzielić. Inne korzyści z uczestnictwa to m.in. czas wolny dla rodziców. Pozwoli to im w pełni skupić się na obowiązkach lub na spędzaniu czasu razem.

Półkolonia musi być zgłoszona do MEN

Półkolonie mogą być organizowane przez różne podmioty oraz różnić się ceną i zakresem oferowanych usług. Nie są to jednak najważniejsze czynniki, które powinny decydować o wyborze. Wszystkie półkolonie dla dzieci powinny być zgłoszone do MEN. Jeżeli organizator półkolonii dopełni swoich obowiązków, to zostanie skontrolowany.

Dzięki temu można mieć pewność, że kadra prowadząca półkolonie ma odpowiednie kompetencje i uprawnienia. Z kolei zajęcia, które zostały przygotowane dla pociech, są w pełni bezpieczne. Jeżeli półkolonia nie została zgłoszona, to jest to nie zgodne z przepisami i powinno zaalarmować rodzica.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Półkolonie dla dzieci powinny opierać się o tematykę, która będzie interesująca dla dziecka. Ciężko oczekiwać, żeby pociecha dobrze spędzała czas na zabawach skupionych wokół twórczości artystycznej, jeżeli jego pasją jest majsterkowanie i technologie.

Oczywiście warto też zwrócić uwagę, czy w programie zawarta została odpowiednia ilość aktywności fizycznych oraz godziny wolne poświęcone na integracje. Inne ważne aspekty to m.in. menu. Pociecha, która ma spędzać 8 godzin poza domem, powinna mieć dostęp do ciepłych i zdrowych posiłków.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *