Domy na wodzie stają się coraz bardziej popularne. Rozwiązanie to jest głównie przeznaczone dla osób, które uwielbiają bliskość przyrody. Te pływające domy nie tylko jednak są piękne i oryginalne, ale jednocześnie bardzo opłacalne. W czym tak naprawdę leży fenomen takiego budownictwa?
Dom na wodzie – oryginalne budownictwo
Sam pomysł budowania takich domów przyszedł do Polski z Amsterdamu. Holandia stała się państwem, w którym spotyka się ogromną ilość takich domów. Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, jak zbudowane są takie budynki.
Specjalna betonowa platforma pływająca to podstawa takiego domu. Jej duża wyporność sprawia, że jest ona w stanie utrzymać ciężar domu. Oczywiście platforma ta jest cumowana do brzegu. Najczęściej to stocznie wykonują te platformy, dlatego też należy liczyć się z dość wysokimi cenami za realizację takiego zlecenia. Sam dom w wykonaniu nie różni się dużo od normalnych. Ważne, aby materiały budowlane były dość lekkie, dlatego też preferuje się budowę tak zwanych domów szkieletowych.
Brak standardowych opłat
Oprócz oryginalnego wyglądu domu na wodzie, jego największą zaletą jest zdecydowanie brak czynszu. Do budowy takiego mieszkania klienci nie potrzebują działki budowlanej, co oznacza, że pozwolenie na budowę również nie będzie konieczne. Dom na wodzie jest całkowicie bezczynszowy.
Jednak czy nie istnieją żadne opłaty? Otóż jedyne, co mieszkańcy są zobowiązani płacić to tak zwane użytkowanie gruntów pokrytych wodą. Oczywiście media i prąd dochodzą we własnym zakresie. Jednak takie opłaty nie są duże, w porównaniu z normalnym czynszem.
Mobilne rozwiązanie
Dużym plusem domu na wodzie jest oczywiście jego mobilność. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia prawne, ale sam dom może poruszać się po akwenie wodnym, na którym aktualnie przebywa.
Wiele domów posiada dodatkowo własny napęd, co oznacza, że staje się on statkiem. W takim przypadku niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na żeglugę. Oczywiście osoba, która podejmuje się sterowania statkiem powinna mieć odpowiednie dokumenty, które ją do tego upoważniają. Taki dom jest również poddawany okresowej kontroli, która ma zagwarantować bezpieczeństwo mieszkańców podczas żeglugi.
Nowoczesne technologie wykorzystywane w budownictwie pozwalają na budowę domów na wodzie. Oczywiście przed postawieniem takiego budynku należy załatwić wszelkie sprawy „papierkowe”. Warto jednak pamiętać, że koszt postawienia takiego domu może być trochę wyższy, niż budowa normalnego domu. Taką budową zajmują się indywidualne firmy.