Jakie zalety mają topniki do lutowania?

Lutowanie ręczne wbrew pozorom jest bardzo prostą operacją. Prawidłowe złącza może wykonać początkujący spawacz do krótkim szkoleniu. Osoby, które profesjonalnie lutują złącza i części o nietypowych wielkościach dobrze zdają sobie sprawę z tego, że warto skorzystać z topników, dzięki którym można liczyć na dobrze wyglądające złącza.

Jakie zadania spełniają topniki?

Głównym zadaniem topników jest oczywiście usunięcie warstwy tlenku, dzięki czemu można uniknąć kłopotliwego utleniania podczas lutowania. W dużej mierze to właśnie dzięki topnikom można liczyć nie tylko na lepszą zwilżalność, ale również na doskonałą rozpływność samego lutu.

W dzisiejszych czasach producenci topniki do lutowania dodają praktycznie do wszystkich drutów lutowniczych. Podstawowym składnikiem większości topników jest kalafonia. Mowa tutaj oczywiście o specjalnej substancji, która pozyskiwana jest bezpośrednio z żywicy drzew iglastych.

Kalafonia jest materiałem naturalnym, który dodatkowo może pochwalić się bardzo przyjemnym zapachem. Warto wspomnieć również o tym, że pozostałości kalafonii nie są korozyjne, dlatego też nie ma potrzeby ich usuwania. Z praktycznego punktu widzenia jedyną wadą jest duża ilość wydzielania dymu.

Nowoczesne topniki do zadań specjalnych – co trzeba o nich wiedzieć?

Producenci cały czas korzystają z nowoczesnych technologii i materiałów, dlatego też na bieżąco pracują nad zmodyfikowanymi topnikami. Oprócz kalafonii korzysta się z dobrodziejstwa wielu innych żywic. Coraz większą popularność zdobywają syntetyczne topniki do lutowania, które mogą pochwalić się zdecydowanie lepszymi właściwościami niż topniki na bazie kalafonii.

Zawartość topnika w zwykłym drucie lutowniczych zazwyczaj wynosi od 1% do 3,5%. Do wyboru są topniki płynne i produkty w postaci specjalnego żelu lub pasty. Tego typu produkty wykorzystuje się głównie do napraw.

Jeżeli chodzi o płynne topniki, to wykorzystywane są one głównie w tzw. lutowaniu falowym. Wiele topników zawiera także halogenki, które mogą pochwalić się doskonałymi własnościami oczyszczającymi i zwilżającymi. Pamiętać należy jednak o tym, że za duże stężenie może niestety być korozyjne, dlatego też warto zachować ostrożność przy zakupach.

Topniki do lutowania dostępne są w ofercie Elektronika.mcc.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *