Mądry wybór

Każdy pasjonat myślistwa wie jak wiele trzeba poświęcać dla tego hobby. Godziny spędzone w terenie, ubiór, broń i wreszcie optyka. Najczęściej właśnie ten ostatni element kosztuje najwięcej. Nic dziwnego, optyka myśliwska to efekt pracy inżynierów i przemysłu precyzyjnego – jednego z najdroższych na świecie w obsłudze. Czy lornetki, lunety i celowniki muszą być tak drogie? Czy są sposoby na tańszy zakup przedmiotów z kategorii optyka myśliwska? Ten artykuł jest odpowiedzią na te właśnie pytania.

Ceny rynkowe i dobór sprzętu

Osoba na serio pasjonująca się myślistwem pragnie dobrego sprzętu.

Na rynku nowości dobra optyka słono kosztuje. Ceny celowników i lunet Swarovski wahają się od 7 tysięcy złotych w przypadku modeli podstawowych po nawet 20 tysięcy złotych. Nieco taniej jest w przypadku lunet Zeiss, Nikon czy Meopta, ale i tam ceny sięgają 5 tysięcy złotych.

Można oczywiście powiedzieć, że każdy może przecież zakupić tanie modele lunet i lornetek firm Chińskich, jednakże nie spełniają one standardów potrzebnych w terenie, nie zapewniają też często odpowiednich walorów ochrony wzroku. Istnieje jeszcze jeden sposób na tańszy zakup urządzeń optycznych mianowicie jest to używana optyka.

Używana optyka – czy warto?

Zakup urządzeń używanych może okazać się opłacalny, niesie też za sobą ryzyko. Opłacalność tego rozwiązania polega na wielu okazjach na jakie można trafić. Przykładowo na portalu optykamysliwska.pl dochodzi często do sprzedaży w niskich cenach optyki z wyższej półki. Dzieje się tak z różnych względów, najczęściej rodzina sprzedaje optykę po zmarłych myśliwych nie znając jej wartości albo sami pasjonaci pozbywają się sprzętu ze względu na problemy finansowe.

Ryzykiem zakupów internetowych jest oczywiście możliwość oszustwa. Niektórzy sprzedawcy mogą oferować lunety w niewielkiej cenie a nabywca kupi je nie wiedząc o wadach wewnętrznych, których na zdjęciu nie widać. Takie przypadki należą do rzadkości, jednakże w przypadku wykrycia oszustwa należy produkt odesłać i w przypadku braku wymiany dać znać odpowiednim instytucjom, by taka osoba poniosła zasłużoną karę. Ogólnie portale typu optykamysliwska są jednak na bieżąco sprawdzane przez moderatorów, można tam też pogłębić własną wiedzę na temat optyki i broni i ich użytkowania. Służy temu czytanie artykułów dostępnych w zakładkach portalu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *