Jaka optyka myśliwska dla początkujących?

Wybranie porządnej optyki myśliwskiej nie jest prostym zadaniem zwłaszcza, jak sprzęt wybierają osoby początkujące. Dzięki kilku naszym cennym wskazówkom dowiedzą się Państwo, która optyka myśliwska jest godna uwagi i na jakie elementy należy zwracać uwagę przy zakupach.

Porządna luneta

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę oczywiście na lunetę myśliwską, bez której bardzo trudno będzie oddawać celne strzały z dłuższej odległości. Aby wybrać porządną lunetę należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Ogromną rolę odgrywa nie tylko pole widzenia, ale również transmisja światła. Nie można zapominać także o samym powiększeniu.

Transmisja światła – co trzeba wiedzieć?

Transmisja światła odgrywa kluczową rolę przede wszystkim wtedy, gdy luneta myśliwska wykorzystywana będzie w dość słabych warunkach oświetlenia. Większość producentów transmisję światła wyraża w procentach, dzięki czemu łatwo jest porównać dostępne na rynku lunety. W starszych modelach niestety straty światła wynoszą nawet 40%, dlatego też warto postawić na nowszy sprzęt od renomowanego producenta. Godna uwagi jest optyka mysliwska w której to soczewki pokryte są specjalną warstwą antyrefleksową. W dużej mierze to właśnie ta powłoka pozwala uzyskać satysfakcjonujący poziom transmisji światła.

Średnica źrenicy wyjściowej

Jak wspomniano powyżej kolejnym bardzo ważnym elementem jest średnica źrenicy wyjściowej. Mowa tutaj oczywiście o średnicy wiązki światła, która przenika przez lunetę bezpośrednio do oka obserwatora. Jak powszechnie wiadomo średnica źrenicy wyjściowej powinna być taka sama (albo większa) jak średnica źrenicy ludzkiego oka. Doświadczeni myśliwi powinni pamiętać także o tym, że źrenice człowieka zmieniają się w zależności od pory roku oraz od warunków oświetleniowych. W przeciągu dnia najlepiej sprawdzi się optyka myśliwska o średnicy źrenicy wyjściowej na poziomie 3-4.

Czy warto postawić na używane lunety?

Używana optyka myśliwska jest doskonałym wyborem dla osób początkujących, które nie chcą na starcie wydawać większych pieniędzy na sprzęt do polowania. Używana optyka przypadnie do gustu również tym osobom, które chcą przetestować wybrany sprzęt. Dla osób początkujących najbezpieczniejszym wyborem będzie uniwersalna optyka mysliwska. Mowa tutaj o lunetach, które charakteryzują się dobrą jakością i standardowymi parametrami. Do polowania zbiorowego warto wybrać lunety biegowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *