Zakup alkomatu. Czym kierować się przy wyborze?

Zakup alkomatu jest niezwykle łatwy. Takie urządzenia dostępne są w bardzo wielu miejscach. Już w marketach AGD i RTV można je znaleźć w całkiem dużym wyborze. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszystkie alkomaty są warte uwagi. Niektóre bardzo niedokładnie mierzą poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Ich mylne wskazania mogą oszukać osobę, która zastanawia się czy jest trzeźwa. Taki człowiek, w przekonaniu, że tak jest, może wsiąść za kierownicę pojazdu i udać się w drogę. A konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu mogą być bardzo duże.

Internetowy sklep z alkomatami

Największy wybór alkomatów jest w internecie. Alkomaty sklep to miejsce, gdzie można wybierać spośród kilkudziesięciu takich urządzeń. Oferowane są w różnych cenach. Chcąc posiadać profesjonalny alkomat sklep, od razu warto zrezygnować z pomysłu zakupu tych najtańszych. Na to urządzenie trzeba wręcz wydać co najmniej kilkaset złotych, a najlepiej ponad tysiąc. Tylko wtedy bowiem można mieć pewność posiadania naprawdę dobrego urządzenia.

Kalibracja alkomatów jest istotna

Każdy alkomat sklep, w opisie swoich produktów, dodaje informację o tym, że potrzebna jest ich kalibracja. Pierwszą z reguły robi sklep z alkomatami. Taka kalibracja wystarcza jednak tylko na kilka miesięcy. Kolejną może oczywiście przeprowadzić także alkomaty sklep, jeśli urządzenie tam w tym celu odeślemy. Może tez przeprowadzić każdy inny punkt, który świadczy tego rodzaju usługi. Niestety bowiem samodzielna kalibracja alkomatu nie jest możliwa. Aby ją wykonać, potrzebne są bowiem specjalistyczne narzędzia, odczynniki i przede wszystkim umiejętności.

Margines błędu pomiaru

Nawet najlepsze alkomaty dostępne w sklepie z alkomatami, mogą mieć margines błędu pomiaru. To bardzo ważna informacja, szczególnie gdy wynik pomiaru wskazuje na wartości graniczne pomiędzy dozwolonym, a zabronionym przy prowadzeniu pojazdu, poziomem alkoholu w wydychanym powietrzu. Po kalibracji margines błędu cały czas pozostanie. Jeśli więc wynik pomiaru wskazuje na wartość graniczną, pamiętając o marginesie błędu, warto odczekać przed wyjechaniem na drogę i powtórzyć pomiar za 10-15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *