Turnusy rehabilitacyjne w górach – doskonała okazja, by nieco podreperować zdrowie i nawiązać nowe znajomości

Kto powiedział, że rehabilitacja i zabiegi lecznicze muszą być nudne i męczące. Przeciwnie turnusy rehabilitacyjne w górach mogą być ciekawe, pouczające, a przede wszystkim mogą bardzo przysłużyć się naszemu zdrowiu.

Jakie typy schorzeń mają osoby udające się na turnus rehabilitacyjny w góry?

Większość kuracjuszy, którzy tu przyjeżdżają- zmaga się z chorobami układu oddechowego typu astma, pylica płuc lub obturacyjne zapalenie płuc. Jednak choroby płucne to nie jedyne wskazanie medyczne do turnusu rehabilitacyjnego w górach.

Przyjeżdżać tutaj mogą także pacjenci z nadciśnieniem tętniczych, cukrzycą, schorzeniami autoimmunologicznymi czy ruchowymi. Słaba odporność, anemia i częste infekcje to również doskonały pretekst, by udać się do tego typu sanatorium.

Jakie zabiegi są dostępne dla kuracjuszy podczas turnusów rehabilitacyjnych w górach?

Z zabiegów balneologicznych najbardziej pożyteczne są te na bazie wszelakich kąpieli. Nie dość, że rozluźniają całe ciało, to jeszcze poprawiają samopoczucie i ogólne krążenie krwi. Dużo dobrego dla zdrowia kuracjuszy robią też masaże czy to całego ciała, czy pojedynczych jego partii. Dzięki masażom znikają dolegliwości bólowe, a mięśnie stają się luźniejsze i bardziej skłonne do wzmożonego wysiłku.

Z innych opcji leczniczych w górach warto polecić gorące źródła. One fantastycznie oddziałują na problemy skórne i bóle stawowe. Kriokomora to z kolei zabieg, w którym na ciało oddziałuje bardzo niska temperatura. Pod jej wpływem krew w ciele zaczyna szybciej krążyć, a ono samo pozbawione jest napięcia i bolesnych skurczów mięśni.

Grupy wiekowe przebywające na turnusie rehabilitacyjnym

Na pewno do plusów takiego turnusu można zaliczyć krajobrazy i atrakcje turystyczne. Są one naprawdę urzekające. Świeże powietrze i sprzyjający zdrowiu klimat to kolejny bonus. Ludzie właśnie po to tutaj zdążają, aby nim nieco pooddychać i zmienić otoczenie. Jest chyba oczywiste, że na taki rehabilitacyjny turnus przyjeżdżają ludzie w różnym wieku. W końcu choroby dotykają zarówno młode, jak i starsze osoby.

Niemniej wszyscy oni muszą się powoli ze sobą zintegrować, by pobyt nie upływał im w milczeniu i izolacji. W tym celu organizowany jest pierwszego dnia pobytu wieczorek zapoznawczy. Dla niektórych kuracjuszy wieczorki taneczne i towarzyskie to główny walor takiego turnusu.

Artykuł powstał we współpracy z Sofra.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *