Tańszy, czy droższy – jaki alkomat kupić i czy warto sugerować się ceną?

Osobiste alkomaty dają możliwość sprawdzenia czy możliwe jest prowadzenie samochodu po wcześniejszym spożyciu alkoholu, bez konsekwencji prawnych i stwarzania niebezpieczeństwa dla siebie i dla innych uczestników ruchu drogowego. Jaki alkomat zatem kupić i czy warto sugerować się ceną?

Jakość alkomatów, a ich cena, czyli jaki alkomat kupić?

Powszechnie przyjęło się przekonanie, że większość produktów z tzw. „górnych półek”, które są znacznie droższe, posiadają też lepszą jakość. Czy tak jest również z alkomatami?Wskazuje się, że tanie alkomaty, także elektrochemiczne, które powinny działać lepiej od półprzewodnikowych, nie są jednak tak precyzyjne. W praktyce zdarza się, że zawodzą, są niedokładne i mogą wprowadzać w błąd. W tym zakresie cena stanowi wyznacznik jakości i modele znacznie droższe są też dokładniejsze.

Alkomat jaki kupić? Czy tani alkomat jest precyzyjny?

Tanie alkomaty i te zdecydowanie z „najniższej półki” nie mierzą objętości powietrza. Podają tylko czas od osiągnięcia gotowości do przedstawienia wyniku. W ten sposób nie ma znaczenia siła wydmuchu i przepływ powietrza, a tym samym wynik nie jest precyzyjny.

Alkomat jaki kupić? A może droższy sprzęt?

Droższy i dobry alkomat posiada na tyle wrażliwy czujnik powietrza, że konieczne jest precyzyjne dmuchanie, by wyświetlił się wynik. Tym samym, płacąc więcej zyskujemy pewność, że alkomat nie poda błędnego wyniku. A to ma kluczowe znaczenie, kiedy chcemy siąść za kierownicę i nie wiemy czy możemy.

Tańszy, czy droższy? Jaki alkomat ostatecznie kupić?

Odpowiedź na to pytanie w przypadku alkomatów wiąże się głównie z faktem posiadanych środków finansowych. Jeśli te są mocno ograniczone – wówczas oczywistym jest, że nie można sobie pozwolić na dobry sprzęt w znacznie większej kwocie. Jednak, może dobrym rozwiązaniem byłoby odczekanie, odłożenie dodatkowych środków i zakup w późniejszym terminie, ale zdecydowanie lepszego alkomatu?Specjaliści wskazują, że jest to dobra opcja. Głównie dlatego, że alkomat ma służyć na długi czas i nie warto ryzykować, że wprowadzi nas w błąd. Po drugie – jeśli ma z niego korzystać kilka osób, warto, by był dobrej jakości i by urządzanie po kontakcie z alkoholem nie potrzebowało czasu, by znów się odświeżyć. Nie mniej istotna jest też swoboda obsługi, brak konieczności współpracy ze smartfonem, by w pełni obsługiwać alkomat oraz wielkość – nie zawsze im większy, tym wygodniejszy.

Szukając odpowiedzi na pytanie: „jaki alkomat kupić?” warto wziąć pod uwagę fakt, że cena jest jednak wyznacznikiem jakości. Dlatego warto inwestować w dobry sprzęt, wiedząc, że w pełnie zadba on o nasze bezpieczeństwo oraz zdrowie, a może nawet życie innych uczestników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *