Mięta to jedno z popularniejszych ziół leczniczych. Swoje zastosowanie znalazła nie tylko w medycynie, ale też w kuchni. Można ją wykorzystać w leczeniu bólu brzucha, nerwów, ma także działania rozkurczowe. Zatem jakie jeszcze zastosowanie ma mięta?
Kiedy pić miętę?
Najlepsze działanie wykazuje herbata parzona z liście mięte. Również można kupić już gotowe saszetki takiej herbaty. Jedak dużo bardziej sprawdzi się mięta liściasta, w doniczkach. Wystarczy umieścić kilka liści w filiżance i zaleć je wrzącą wodą. Napar należy zaparzać przez około 15 minut. Nadaje się do picia zarówno na ciepło i zimno. W lecie można także dodać kilka kostek lodu. Napar z mięta ma zbawienne działania na układ trawienny.
Jeżeli borykamy się z wzdęciami lub zaparciami to warto wtedy wypić herbatę miętową. Pomaga w leczeniu tych dolegliwości ponieważ w swoim składzie ma mentol, który ogranicza wydzielanie żółci. Taka herbata dobrze również nawadnia organizm, więc będzie służyć osobom, które są na diecie. Mięta także dobrze wpływa na układ nerwowy. Osoby, które żyją w stresie lub często się denerwują także powinny sięgnąć po to zioło. Mięta wypita przed snem sprawi, że będzie się nam łatwiej zasypiać. Jeżeli borykamy się z nieświeżym oddechem to także mięta pomoże załagodzić ten problem. Mentolu ma pozytywny wpływ na górne drogi oddechowe.
Do czego wykorzystywać miętę?
Oprócz wspomnianych wyżej naparów mięta ma także szereg innych zastosowań. Od dawna liście mięty są wykorzystywane w kuchni. Można ją dodawać do wielu potraw, dzięki czemu wzbogaci ich smak. Liście mięty są świetnym dodatkiem do potraw z ryb i mięsa. Sprawdza się też jako dodatek do koktajli, drinków i lemoniady. Można ją również wykorzystać do zrobienia syropu miętowego.
Syrop miętowy można zrobić w łatwy sposób w domowych warunkach. Do jego wykonania potrzebujemy jedynie miętę, wodę, sok z cytryny, cukier. Syrop miętowy można spasteryzować i przechowywać go w ciemnym miejscu. Będzie to świetny dodatek do herbaty w zimowe dni. Natomiast można go także od razu wykorzystać, np. do drinków. Gotowy syrop miętowy po otwarciu najlepiej przechowywać w lodówce. Syrop z mięty ma takie same właściwości zdrowotne jak sama mięta. Liście mięty są również wykorzystywane w kosmetyce. Coraz więcej kosmetyków ma w swoim składzie wyciąg z mięty. Z liści mięty można zrobić także maseczkę orzeźwiającą na twarz, balsam do ust, lub wykorzystać jako aromat do kąpieli. Kąpiel ziołowa uspokoi nas i wyciszy organizm, również ma dobry wpływ na naszą skórę.