Ekologiczny chrzan tarty jest dodatkiem do żywności, który stosujemy bardzo często. Ma on też wiele właściwości leczniczych. Pomaga nam on poradzić sobie z grypą i przeziębieniem oraz działa bakteriobójczo. Niemniej jednak, taka przyprawa może naprawdę sporo kosztować. Jak wykonać taki chrzan tarty samodzielnie w domu?
Ile to kosztuje?
Ekologiczny chrzan tarty kupiony w sklepie z żywnością bio może kosztować nawet kilkanaście złotych za słoiczek. Cena ta wynika z tego, że produkcja tego rodzaju żywności jest bardzo kosztowna. Ale czy da się to zrobić taniej?Okazuje się, że chrzan tarty zrobiony w domu z ekologicznych składników będzie nas kosztował zaledwie 3-4 złote. Najważniejsze jednak jest to, że będziemy tutaj dokładnie wiedzieli co ląduje w naszej przyprawie. Dzięki temu uda nam się uniknąć wszelkich wypełniaczy czy barwników, które producenci często dodają do swoich produktów.
Co będzie nam potrzebne?
Lista składników nie jest długa. Przede wszystkim będzie nam potrzebny korzeń chrzanu, najlepiej 300 gramów. Oprócz tego, będziemy musieli dodać 3 łyżki soku z cytryny, trochę wrzącej wody, łyżeczka cukru i szczypta soli.Jeśli chodzi o przyrządy, których będziemy używać, to przede wszystkim będziemy potrzebować czegoś do starcia chrzanu. Może to być zwykła tarka, ale możemy też użyć blendera. Przyda nam się też miska oraz odpowiedniej wielkości słoik. Składniki, które zostały wymienione powyżej zmieszczą się w słoiku o pojemności 0,3 litra. Jednak jeśli chcemy zrobić więcej ekologicznego chrzanu tartego, możemy zwiększyć wszystkie proporcje.
Jak to zrobić? – Przepis na ekologiczny chrzan tarty
Musimy zacząć od obrania chrzanu. Bardzo ważne jest to, żeby był on świeży, bo jeśli zdążył już lekko zwiędnąć, nie uda nam się go zetrzeć. Po obraniu chrzanu, będziemy musieli go umyć i zetrzeć na tarce lub w blenderze. Przekładamy wszystko do miski i dodajemy odpowiednie przyprawy oraz gorącą wodę. Dzięki temu chrzan stanie się bardziej mięsisty. Na koniec musimy wszystko dokładnie wymieszać. I gotowe!Ważne jest też to, żeby przed jedzeniem wymieszać chrzan jeszcze raz, żeby upewnić się, że wszystko będzie równie smaczne. Na wierzchu gromadzi się najostrzejsza warstwa, więc zdecydowanie warto go przemieszać. Takiego domowego chrzanu tartego możemy używać do wielu potraw, na przykład ryb i mięs. Możemy też nakładać go na kanapki lub wykonywać z jego użyciem pyszne sosy. Z pewnością produkty wykonany przez nas będzie smakował nam dużo bardziej, niż taki kupiony w sklepie.