Roczne dzieci zazwyczaj bardzo chętnie uczestniczą w rodzinnych posiłkach. To odpowiedni czas, aby zadbać o zdrowe odżywianie całej rodziny. Jadłospis dla rocznego dziecka znacznie się różni od diety dorosłych i nie wszystko, co znajduje się na talerzu rodzica, jest także odpowiednie dla najmłodszych. Jak sprawić, by rodzinne posiłki były zdrowe i smaczne dla każdego?
Jadłospis dla rocznego dziecka – co powinien jeść Twój maluch?
Karmienie dzieci w pierwszym roku życia jest zazwyczaj nieskomplikowane. Są karmione piersią lub otrzymują mleko modyfikowane. Od około szóstego miesiąca życia maluchy mogą spróbować pierwszej owsianki.
Od pierwszego roku życia maluch powinien uczestniczyć w rodzinnych posiłkach. Jednak nie wszystko, co znajduje się na stole, nadaje się również dla dziecka, jadłospis dla rocznego dziecka znacznie się różni od diety osób dorosłych.
Pierwsze pytanie, które się nasuwa, dotyczy tego, ile roczne dziecko w ogóle powinno jeść. Przyjmuje się, że dziennie około jednego kilograma pożywienia. Dotyczy to dzieci ważących około 10 kg. Jednak najważniejsze jest nie to, ile je dziecko, a czy rozwija się prawidłowo. Jeśli tak jest, to nie ma powodów do zmartwień.
Poza tym nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu. Najlepiej, aby maluch pił wodę, która skutecznie gasi pragnienie. Soki i gotowe herbatki są mniej odpowiednie, ponieważ zawierają cukier, który jest niezdrowy dla zębów.
Rodzice jako wzór do naśladowania
Ustalone pory posiłków dają dziecku orientacyjną strukturę, w której podczas wspólnego jedzenia, rodzice są wzorem do naśladowania dla potomstwa.
Należy mieć świadomość, że dzieci, nawet bardzo małe, zazwyczaj chcą być jak mama i tata.
Oznacza to, że jeśli dziecku proponuje się zdrowy posiłek, rodzice powinni jeść to samo ponieważ dzieci uczą się naśladując. Zarówno preferencje żywieniowe, jak i niechęć do pewnych rzeczy, przejmują od dorosłych.
Powszechnie wiadomo, że mrożona pizza i frytki nie mogą być podstawą jadłospisu dla rocznego dziecka.Jednak jeśli takie rzeczy znajdują się na talerzu rodziców, którzy jednocześnie unikają warzyw i owoców, dziecko nie będzie szczęśliwe jeśli zaproponujemy mu zdrową żywność.
Rodzice mają ogromny wpływ na zachowania żywieniowe swoich dzieci, a tym samym na możliwe zaburzenia odżywiania, dlatego warto jak najwcześniej zmienić swoje nawyki żywieniowe.
Sól w posiłkach dla małych dzieci
Małe dzieci w wieku od jednego do trzech lat nie potrzebują soli w jedzeniu. Należy na to zwrócić uwagę, podając maluchom słoiczki dla dzieci. Większość gotowych dań dla tej grupy wiekowej jest solona.
Zwykle maluch dostaje już wystarczającą ilość soli, na przykład w pieczywie, które jest jednym ze składników diety dla rocznego dziecka.