Każdemu może zdarzyć się sytuacja, gdy zrobienie zakupów jest utrudnione. Prawie każdemu przydarzają się także niespodziewani goście lub inne sytuacje, które powodują, że trzeba szybko przygotować posiłek z tego, co jest w domu. Dobrze jest mieć więc w spiżarni kilka podstawowych produktów, z których zawsze można wyczarować coś smacznego.
Jakie produkty warto dłużej przechowywać?
Pełna spiżarnia to bardzo fajna sprawa, ale spiżarnia pełna przeterminowanego jedzenia — już nie. Dlatego nie warto przesadzać z uzupełnianiem zapasów — warto postawić raczej na kilka uniwersalnych produktów, z których można przygotować różnorodne dania. Warto także postawić na takie produkty, które szybko się nie zepsują. Zamiast pęczka włoszczyzny, który jest zdatny do użycia tylko przez kilka dni, lepiej sprawdzą się suszone warzywa, z których bardzo szybko można wyczarować aromatyczny bulion. Do przygotowania ciasta nie potrzebujemy koniecznie świeżych owoców — dobrze za to mieć słoiczek konfitury z nich zrobiony. Zamiast masła, można w spiżarni trzymać słoik oleju kokosowego, o znacznie dłuższej przydatności do spożycia.
Jak przechowywać produkty w spiżarni?
Przechowywane jedzenie trzeba chronić przed zakurzeniem, wilgocią i …molami. Doskonale do tego nadają się szklane słoiki. Można w nich przechowywać mąki, kasze, suszone warzywa i owoce, a nawet oleje.Dosyć dobrze sprawdzają się też woreczki strunowe i plastikowe pojemniki pod warunkiem, że są szczelne. Inaczej grozi nam nie tylko rozwój pleśni, ale że w opakowaniu zalęgną się mole. Papierowe opakowania, w które oryginalnie zapakowana jest mąka i cukier nadają się raczej do krótkotrwałego przechowywania.Niezależnie od rodzaju opakowania dobrze jest napisać na nim datę przydatności do spożycia lub zapakowania produktu.
Półprodukty, czy produkty gotowe?
Najlepiej by w naszej spiżarni znalazło się kilka gotowych produktów (na przykład zawekowana fasolka po bretońsku, marynowane warzywa), które po prostu możemy w pewnym momencie wyciągnąć i podać. Resztę spiżarni raczej powinny stanowić półprodukty, gdyż nie tylko lepiej się przechowują, ale dają znacznie większe pole do popisu. Z płatków owsianych nie tylko przygotujemy pyszną owsiankę, ale i ciastka, możemy ją zmielić na mąkę, lub dodać do pasztetu warzywnego. Suszonych warzyw możemy użyć do przygotowania bulionu, jako dodatku do omleta lub kotletów.
Artykuł powstał we współpracy ze Spółką suszarniczą Ogrodnik S.A.