Jak funkcjonalnie zaaranżować wąską kuchnię w bloku?

Wąska kuchnia w bloku może być piękna i funkcjonalna, ale jest to również duże wyzwanie. W takiej kuchni nie ma miejsca na przypadkowe rozwiązania, czy niepotrzebne trwonienie miejsca. Jak zaaranżować kuchnię, by była ustawna i gustowna?

„L”– sposób na wąską przestrzeń

Zabudowa w kształcie litery „L” opiera się na sprytnym zagospodarowaniu narożnika oraz krótszej ściany. Narożna szafka, by nie zmuszała nas do niewygodnego nurkowania w głębi, musi posiadać nowoczesne rozwiązania. Karuzela, czy półki na wysięgnikach pozwolą na praktyczne przechowywanie niezbędnych rzeczy.

Projektując wąską kuchnię w bloku trzeba pamiętać o zachowaniu trójkąta roboczego. Polega on na prawidłowym rozmieszczeniu najważniejszych sprzętów kuchennych. Lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka muszą być umieszczone tak, by stanowiły rogi trójkąta.

Warto również pamiętać, że odległość między lodówką, a zlewozmywakiem powinna być w granicach 120 – 210 cm. Lodówka, a kuchenka powinny być od siebie oddalone 120 – 270 cm. Zlewozmywak od kuchenki powinien być w odległości 120 – 210 cm. W małych pomieszczeniach można zredukować tę odległość do 90 cm.

Zachowanie złotej zasady trójkąta pozwoli uzyskać długie blaty robocze oraz wygodną przestrzeń, która pozwoli sprawnie i bez zbędnego marnowania energii wykonywać wszystkie prace kuchenne.

Kilka niezbędnych wskazówek

Wąska kuchnia w bloku to przestrzeń, która wymaga indywidualnego podejścia. Warto pamiętać, że funkcjonalne rozmieszczenie mebli to nie wszystko, by kuchnia wyglądał elegancko trzeba trzymać się kilku zasad.

W wąskiej kuchni w bloku należy unikać zabudowy do samego sufitu. Nie tylko są to szafki niepraktyczne, gdyż wspinanie się do nich nie należy do najłatwiejszych, to dodatkowo optycznie zmniejszają przestrzeń. Decydując się na dużą ilość szafek warto postawić na drzwi wykończone szkłem lub półprzezroczystym tworzywem sztucznym, dzięki temu kuchnia będzie wydawała się większa i przestronniejsza, a odbite światło rozjaśni kuchnię.

Warto również postarać się, by kuchnia nie była przepełniona bibelotami oraz sprzętem kuchennym. W miarę możliwości warto pozostawić puste blaty, a niezbędne przedmioty pochować w szafkach czy ozdobnych koszach. Na kubki oraz łyżki świetnym sposobem są metalowe relingi zawieszone pod szafkami. Wyglądają delikatnie za to idealnie pomagają w uporządkowaniu przestrzeni.

Chcąc spożywać posiłki w kuchni warto zamontować stół składany, który po posiłku można całkowicie zlikwidować bądź ograniczyć jego rozmiary. Składane krzesła można powiesić na ścianie bądź schować za szafkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *