Wiele gospodarstw domowych w dalszym ciągu ogrzewa swoje mieszkania i domu węglem. Jest to jeden z oszczędniejszych sposobów na ciepło w zimie. Choć coraz częściej się także słyszy, że nie jest to do końca ekologiczne rozwiązanie. Ale dobrej jakości węgiel palony w nowoczesnym piecu nie powoduje dużej emisji dwutlenku węgla.
Gdzie kupić węgiel?
Węgiel najczęściej kupowany jest w składzie węgla. Składy węgla dostępne są w każdej miejscowości, nawet takiej małej. A jeśli we wsi nie ma takiego miejsca, to zapewne znajduje się w okolicznych miastach. Oczywiście składy węgla oferują dostawę zakupionego opału. Cena uzależniona jest od odległości, ale nie są to duże koszty.
Węgiel można kupić także w sklepach budowlanych. Jednak dostępny jest tak jedynie węgiel workowany. Jest to świetna alternatywa dla osób, którym skończył się nagle węgiel lub chcą wypróbować inny rodzaj opału.
Jaki węgiel kupić i na co zwrócić uwagę wybierając węgiel?
Jeśli węgiel kupowany jest pierwszy raz, to przede wszystkim musi być on odpowiedni do rodzaju pieca. Jeśli jest to piec na ekogroszek, to nie można kupić do niego koksu, czy dużych brył. Do pieców w mieszkaniach najlepszy jest węgiel średniej wielkości. Są także piece z podajnikiem i w takim przypadku najlepszą opcją jest węgiel workowany, którego wielkość odpowiada jednemu wsadowi do podajnika.
Przed zakupem węgla należy zwrócić uwagę na kaloryczność danego gatunku węgla. Im wyższa wartość, tym węgiel jest bardziej energetyczny. Warto popytać sąsiadów, czym palą i który węgiel według nich jest najlepszy. Można także kupić kilka rodzajów węgla w worku i samemu sprawdzić, co sprawdzi się najlepiej.
Czy węgiel workowany jest dużo droższy od węgla kupionego na tony?
Oczywiście istnieje różnica w cenie zakupu węgla na tony oraz zapakowanego w worki. Ale jest to oczywista sprawa, ponieważ ktoś musiał wykonać sporo pracy podczas pakowania, ważenia i zamykania worków. Jednak takie rozwiązanie jest często stosowane przez osoby, które nie mają pomieszczenia, w którym zmieszczą się dwie lub trzy tony węgla.
Jaka jest różnica w cenie. Zazwyczaj nie jest ona bardzo odczuwalna. Średnio cena węgla w worku jest droższa o około 100 złotych w przeliczeniu na tonę.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.