Sepowskie uprawnienia – czy są konieczne?

Praca elektryka wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Jest to bezpośrednio związane ze wdrażaniem nowych rozwiązań technologicznych, o których powinien wiedzieć każdy elektryk. Właśnie z tego powodu polskie prawodawstwo wymaga od wszystkich elektryków regularnego przystępowania do egzaminu SEP uprawnienia uzyskane na teście pozwalają na legalne wykonywanie zawodu

Sep uprawnienia – co warto wiedzieć?

SEP, czyli Stowarzyszenie Elektryków Polskich to Instytucja, która zajmuje się organizacją różnorodnych kursów nadających uprawnienia do wykonywania zawodu elektryka. Ukończenie egzaminu jest niezbędne do legalnego wykonywania obowiązków elektryka. W związku z tym musi do niego przystąpić każda osoba, która jest zainteresowana wykonywaniem tego zawodu. Niedopełnienie tego obowiązku oznacza, że elektryk nie może być legalnie zatrudniony.

Warto mieć na uwadze, że sepowskie uprawnienia mogą dotyczyć różnych kategorii urządzeń, instalacji i sieci. Aktualnie stowarzyszenie najczęściej organizuje egzaminy SEP G1, G2 oraz G3. W pierwszym przypadku ma się do czynienia z egzaminem uprawniającym do obsługi, naprawy i konserwacji instalacji, urządzeń oraz sieci elektrycznych. Z kolei uprawnienia G2 i G3 odnoszą się do instalacji, urządzeń i sieci energetycznych i ciepłowniczych. Zawsze warto dobrze przygotować się do egzaminu SEP szkolenia online lub stacjonarne mogą w tym pomóc.

Niezbędne wymagania

Każda osoba, która chciałaby uzyskać sepowskie uprawnienia musi być świadoma, że musi spełnić minimalne wymagania stawiane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Szczęśliwie nie są one trudne do spełnienia. Osoba, która chciałaby legalnie wykonywać zawód elektryka, musi mieć minimum 18 lat oraz posiadać wykształcenie podstawowe. Jest to jedyny wymóg, który stawiany jest przed kandydatami. Nie oznacza to jednak, że ukończenie egzaminu zwalnia z dalszego podnoszenia kompetencji zawodowych. Z jakiego powodu?

Zgodnie z polskim prawem elektryk musi przystępować co 5 lat do egzaminu SEP kursy przygotowującego do kolejnych egzaminów zawsze mają na celu poinformować o nowych rozwiązaniach technologicznych, procedurach, czy też zmianach w prawie, które mogą być istotne dla osoby wykonującej zawód elektryka. W związku z tym przed zapisaniem się na egzamin warto wcześniej ukończyć odpowiedni kurs, który przygotuje przystępującego do egzaminu. Szczęśliwie różnego rodzaju SEP szkolenia są powszechnie organizowane na terenie całego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *