W Polsce prawo energetyczne wymaga nie tylko posiadania wiedzy i umiejętności. W wielu przypadkach potrzebne jest posiadanie specjalnych uprawnień. Wyjaśniamy, jakie to są uprawnienia i jak je zdobyć?
Kiedy prawo wymaga dodatkowych uprawnień?
Zgodnie z prawem energetycznym, każdy kto zajmuje się eksploatacją sieci oraz urządzeń i instalacji musi posiadać kwalifikacje potwierdzone świadectwem wydanym przez komisje kwalifikacyjne. W praktyce wydaje się trzy rodzaje takich uprawnień:
G1- uprawnienia elektryczne;
G2- uprawnienia cieplne;
G3- uprawnienia gazowe.
Co do zasady, posiadanie takich uprawnień wymagane jest w przypadku jakiejkolwiek, nawet najmniejszej ingerencji w istniejącej instalacji. Co ważne takie świadectwo, niczym prawo jazdy, trzeba mieć zawsze przy sobie, wykonując jakieś czynności na istniejącej instalacji.
Kto powinien posiadać uprawnienia energetyczne G2?
Uprawnienia G2 powinna posiadać każda osoba zajmująca się eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci energetycznych ze szczególnym naciskiem na sieci ciepłownicze. Takie uprawnienia zdecydowanie przydają się w pracy serwisantów, instalatorów i monterów, ale warto je mieć także na stanowisku palacza kotłów.
Uprawnienia cieplne może zdobyć każdy, kto tylko potrzebuje ich do wykonywania swojej pracy. W tym względnie wymagania ustawowe są niewielkie, wystarczy mieć ukończone 18 lat i co najmniej podstawowe wykształcenie.
Takie uprawnienia są przydatne nie tylko z uwagi na wymogi prawne. Pamiętajmy, że wszystkie dodatkowe uprawnienia, certyfikaty i świadectwa podnoszą naszą wartość na rynku pracy. Ujmując to inaczej, dzięki taki uprawnieniom łatwiej jest znaleźć pracę.
Jak zdobyć uprawnienia energetyczne G2?
Do wystawienia świadectw kwalifikacji uprawnione są niektóre stowarzyszenia. O uprawnienia g2 najłatwiej starać się w SEP, czyli Stowarzyszeniu Elektryków Polskich. To stowarzyszenie nie dość, że ma długą tradycję i dobrą renomę to jest na tyle znane, że bardzo często przeprowadza kursy i egzaminy.
Warto wiedzieć, że wnioskując o takie uprawnienia musimy sami określić ich zakres. Czy mają one dotyczyć tylko eksploatacji czy także nadzoru. Wskazujemy też listę czynności, które będziemy mogli wykonywać posiadając takie świadectwo. Co ważne cena, kursu i egzaminu nie zmienia się w zależności od zakresu uprawnień.