Druga część, postawionego w tytule pytania może brzmieć nieco zaskakująco w obliczu rosnącej złej sławy plastiku. Czy tworzywa sztuczne zawsze są takie złe? Czy trzeba z nimi walczyć? Czy, w ogóle, da się funkcjonować nie korzystając z żadnych powstałych z tworzyw sztucznych produktów?
Światowa kariera plastiku.
Historia tego tworzywa sięga XIX wieku, kiedy to ludzkość stała w obliczu problemu zastąpienia trudno dostępnych surowców, typu kość słoniowa czy skóry zwierzęce, innym. Substytutem jaki wtedy powstał był właśnie plastik. Od tego czasu, coraz więcej materiałów było nim zastępowanych. Powstały plastikowe guziki, grzebienie oraz wiele innych przedmiotów używanych na co dzień. Współcześnie, plastik, za sprawą swej uniwersalności, jest obecnym praktycznie wszędzie tworzywem. Używany jest do produkcji ogromnej ilości różnych przedmiotów: od sprzętów ratujących życie po wyposażenie magazynów przemysłowych, jak chociażby, skrzynki z tworzywa sztucznego.
Producent plastikowych opakowań – dlaczego plastik jest nam potrzebny?
Ludzie nawykli myśleć o plastiku w kategoriach szkodliwego surowca, który dobrze byłoby całkowicie wyeliminować. Jest to dość krótkowzroczne myślenie. Trudno byłoby bowiem znaleźć tworzywo o podobnych właściwościach: lekkości, odporności na wodę, pozwalające na ochronę przed zanieczyszczeniami i bakteriami, o porównywalnej uniwersalności technologicznej. Pojęcie walki z odpadami plastikowymi powinno raczej, ograniczać się do udoskonalania procesów ich przetwarzania oraz upowszechniania wiedzy o konieczności ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych.
Jakie typy plastiku nadają się do recyklingu?
Nie każdy o tym wie, ale tylko część wyprodukowanych z tworzyw sztucznych przedmiotów może zostać ponownie przetworzona. Do recyklingu nadają się najbardziej opakowania transparentne, ewentualnie zielone, czy też niebieskie. Recykling części powstających z plastiku produktów jest, po prostu, nieopłacalny za sprawą stosunku ich ceny do kosztu ponownego wyprodukowania. Każdy producent plastikowych opakowań, ma obowiązek opatrzyć towar specjalnymi oznaczeniami informującymi konsumenta o sposobie segregacji danego opakowania. Dobrym sposobem utylizacji plastiku jest poddawanie recyklingowi odpadów poprodukcyjnych typu Skrzynki z tworzywa sztucznego. Pozwala to na uzyskanie dużej ilości tworzywa, w relatywnie krótkim czasie.
Plastik stanowi niewątpliwe wyzwanie dla zrównoważonego i przyjaznego środowisku rozwoju przemysłu, jednakże korzyści płynące z jego stosowania są wymierne. Odpowiedzią na to wyzwanie, zamiast walki z nim, powinno być inwestowanie w przemyślane sposoby gospodarowania odpadami z tworzyw sztucznych.