Podstawowym narzędziem w logistyce są tak zwane europalety. Europaleta to standaryzowana paleta, która jest wymagana w transporcie przez wiele firm. Jeśli chcemy mieć niezakłócony łańcuch dostaw, musimy mieć spory zapas palet euro, które będą w ciągłym obiegu.
Palety z tworzywa czy drewniane — które są lepsze?
Paleta euro kojarzy się nam głównie z paletami drewnianymi, ale obok nich występują również palety z tworzywa sztucznego. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Argumenty, jakie są podnoszone za i przeciw należą do przeróżnych kategorii, od ekonomii do ekologii.
Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy palet z tworzywa sztucznego mogą mieć trochę racji, ale kiedy rozważamy tego typu zagadnienia, musimy brać pod uwagę specyfikę branży logistycznej, a nie tylko ogólnikowe fakty na temat materiału, z jakiego są wykonywane palety.
Ekologia rozwiązania
Obecnie ekologia jest zdecydowanie nastawiona na eliminowanie plastiku z możliwie jak najliczniejszych obszarów naszego życia. Mało kto jednak pamięta o tym, że boom na plastik rozpoczął się, kiedy zaczęto walczyć z wylesianiem. Przodownikiem w tej materii była oczywiście Unia Europejska, a działo się to na początku lat dziewięćdziesiątych. W celu ratowania lasów, zaczęto niemal wszystko co się dało, zastępować zamiennikami plastikowymi. Celuloza miała zniknąć z naszego życia.
Jak się niestety z czasem okazało, lepsza jest zbilansowana gospodarka leśna, niż produkowanie tysięcy ton plastiku, z którym nie mamy co robić. Czy warto jest, jednak całkowicie rezygnować z plastiku?
Europalety plastikowe nie są produktem jednorazowego użytku. Należy pamiętać o tym, ponieważ największy problem ludzkości, który leży po stronie tworzyw sztucznych, dotyczy opakowań i produktów jednorazowego użytku. Dodatkowo warto wspomnieć, że europalety plastikowe muszą zostać obowiązkowo w odpowiedni sposób zutylizowane, kiedy okres ich przydatności się skończy. Warto również nadmienić, że palety z tworzywa sztucznego pozostają w obiegu zdecydowanie dłużej. Z tego powodu ilość energii, jaka jest zużywana, na wytworzenie palet jest mniejsza, co wpływa na emisję gazów cieplarnianych.
Powyższe pokazuje, że paleta z tworzywa sztucznego może być nie tyle szkodliwa, ile pod pewnymi względami ekologiczna. Ważne jest, aby zanim podejmiemy decyzję, skonsultować ją z osobami będącymi ekspertami w sprawie.