Wysoka temperatura oraz słońce za oknem sprawia, że polacy wciąż zwlekają, żeby kupić opał na zimę. Coraz bardziej popularny staje się węgiel workowany Poznań, który jest pakowany po 20 kilogramów w jeden worek. Jest to zdecydowanie bardziej opłacalne, ponieważ koks workowany wychodzi dużo taniej niż zakup mniejszej ilości. Węgiel w workach Poznań najlepiej jest kupować osobiście i sprawdzić towar zanim zapłacimy pieniądze.
Sprawdzenie jakości
Kontrola jakości to bardzo ważna czynność, którą należy wykonywać podczas zakupu węgla. Obecna zima nie była mroźna i dlatego też wiele ludzi posiada zapasy węgla, które kupili wcześniej. Taki węgiel możemy sprzedać lub zostawić na kolejną zimę. Węgiel ma bardzo długą datę ważności, dlatego nie powinno się z nim nic stać przez jeden rok. Węgiel jest najtańszy wiosną oraz na początku wakacji letnich. Zakup jednej tony węgla workowanego Poznań to koszt 850-1200 złotych. Jak widać są to dość poważne kwoty, które mogą znacznie obciążyć nasz budżet. Najwięcej zapłacimy za koks workowany w okresie jesieni, ponieważ wtedy jest największy popyt na węgiel. Najtańszy węgiel jaki możemy spotkać w składach poznańskich pochodzi z kopalni czeskiej.
Ceny węgla
Większość ludzi uważa, że ten węgiel jest zdecydowanie gorszej jakości niż polski węgiel w workach. Tona ekogroszku kosztuje 540 złotych, natomiast ekogrosze w worku kosztuje 16 złotych. Jak widać węgiel workowany jest droższy niż klasyczny węgiel. Inny skład węgla, który znajduje się przy Hawelańskiej oferuje jedną tonę węgla za 890 złotych. Zdecydowanie tańszy jest miał czyli sproszkowany węgiel, który kosztuje 609 złotych. Jednak, żeby móc używać miału trzeba posiadać piec, który będzie miał odpowiednią konstrukcję. Nie każdy piec nadaje się do palenia miału, ponieważ potrzebna jest właściwa specyfika.
Gdzie kupować węgiel
Według ekspertów węgiel najlepiej kupować ze składów, które znajdują się w pobliżu torów kolejowych. Transport kolejowy ogranicza okazje do podmiany koksu na węgiel o gorszej jakości. Przy podejmowaniu decyzji bierzemy pod uwagę głównie wartość opałową węgla, a możemy kompletnie pominąć ciepło spalania. Jest to parametr, który nie ma większego wpływu na jakość węgla. Wartość opałowa węgla jest decydującym czynnikiem. Z roku na rok rosną ceny węgla i nic nie wskazuje na to, żeby ta tendencja miała się zatrzymać.