Co robić, gdy dojdzie do zatrzymania pojazdu we Włoszech?

Zawodowi kierowcy podróżujący międzynarodowo powinni choć w niewielkim stopniu orientować się w przepisach drogowych państwa, do którego się udają. Włochy – będące jedną z ważniejszych tras przewozowych Europy – są dla niejednego kierowcy wyzwaniem. Niedopilnowanie z pozoru błahych kwestii może narazić na zatrzymanie pojazdu we Włoszech. Wiążą się z tym spore straty – zarówno finansowe, jak i czasowe. Nie wspominając już o stresie, który towarzyszy podczas kontroli policyjnej. Sprawdź, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Na czym polega zatrzymanie ciężarówki we Włoszech

Zatrzymanie pojazdu wiąże się z odholowaniem auta na parking depozytowy na okres 3 miesięcy i nałożeniem kary pieniężnej. Z jakiego powodu policja może to zrobić? Zwykle chodzi o naruszenie przepisów np.: art. 46 włoskiej ustawy L. 298/74, art. 10, art. 176 lub art. 207 Kodeksu Drogowego. Zatrzymanie związane z pierwszym wymienionym artykułem dotyczyć może np. braku autoryzacji na użytkowanie pojazdu od firmy leasingowej lub braku umowy leasingowej. Z kolei art. 10 mówi o przewozie wyjątkowych towarów bez właściwego zezwolenia, art. 176 – o jeździe w przeciwnym kierunku na autostradzie, a art. 207 – o nałożeniu na kierowców pojazdów zarejestrowanych za granicą obowiązek natychmiastowego uiszczania kar pieniężnych za wykroczenia popełniane w ruchu drogowym.

Nawet niewielkie niedopatrzenie w dokumentacji może sprawić wiele problemów.

Co robić, gdy dojdzie do zatrzymania pojazdu we Włoszech?

Istotną informacją dla każdego kierowcy jest to, by nie podejmować pochopnych decyzji. W trudnej sytuacji – jaką jest Mandat we Włoszech lub zatrzymanie pojazdu – najlepiej zwrócić się do prawnika, który specjalizuje się w prawie włoskim i będzie umiał porozumieć się z tamtejszymi władzami. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy. Prawnik jest w stanie np. zamienić parking depozytowy na tańszy, uzyskać zgodę na przeładunek towaru (przez co nie trzeba martwić się o opóźnienia w dostawie) i poradzić odwołanie się od kary. Warto pamiętać, by nie przyjmować od razu mandatu, tylko najpierw skonsultować się z adwokatem i zapytać o dalsze kroki. Zbyt wczesne opłacenie go może sprawić, że później nie będzie możliwe odwołanie się od kary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *