W systemach sygnalizacji ppoż lampy ewakuacyjne odgrywają bardzo istotną rolę. Warto zapoznać się z ich konstrukcją i sposobem działania. Wiedza ta może w przyszłości uratować czyjeś życie. Jak zatem działa ten sprzęt i czym się wyróżnia?
Podstawowe elementy składowe
Standardowa lampa ewakuacyjna składa się z dwóch części: oprawy i źródła światła. Oprawa jest skonstruowana według określonych norm, dzięki czemu można ją dostrzec nawet w bardzo trudnych warunkach obserwacyjnych. Zaprojektowano ją tak, aby zapewnić integralność żarówce LED.
Sercem lampy jest oczywiście wspomniana żarówka. Jej moc jest dość niewielka, gdyż wynosi najczęściej od 2 do 3 W. Jest to konieczne, aby jak najmniej obciążyć system awaryjnego zasilania urządzenia. Jednocześnie nawet tak niewielka moc wystarczy, by piktogram był dobrze widoczny.
Zasilanie awaryjne
Większość lamp posiada wbudowany akumulator. Jego pojemność to około 900 – 1000 mAh. Jest to wystarczająco dużo, by lampa ewakuacyjna mogła pracować nieprzerwanie przez minimum 3 godziny. Często podłącza się ją też do systemu zasilania awaryjnego, który jest dostępny w całym budynku.
Dzięki temu rozwiązaniu czas pracy systemu znacznie się wydłuża. Jest to kluczowe w kontekście zadbania o bezpieczeństwo znajdujących się w środku osób. Całość jest skonstruowana tak, aby po zaniku oświetlenia (głównego napięcia zasilającego) lampa nie gasła lecz zachowała optymalną jasność.
Widoczność w każdych warunkach
Znaczna część lamp awaryjnych i ewakuacyjnych wyposażona jest w specjalne mocowania. Dzięki nim można zawiesić je na żądanej wysokości. Najważniejsze jest to, aby źródło światła było umieszczono w miarę wysoko i w miejscu, w którym będzie dobrze widoczne nawet w warunkach zanieczyszczenia powietrza.
I jeszcze jedno. Lampa ewakuacyjna często jest wyposażana w wymienne panele. Dzięki temu użytkownik może z łatwością zmienić znak wskazujący drogę ewakuacyjną na dowolnie inny piktogram, który jest dostępny w zestawie. Wymiana panelu jest bardzo prosta i zajmuje niewiele czasu.