Gdy mówimy o chorobach tak poważnych, jak zakrzepica leczenie możemy uznać za proste przede wszystkim wtedy, gdy schorzenie zostanie w porę zdiagnozowane. Warto więc poznać te sygnały wysyłane przez organizm, które najbardziej dobitnie dają nam do zrozumienia, że nie powinniśmy ignorować zachodzących w nim zmian.
Jak rozpoznać zapalenie żył powierzchniowych?
Z zapaleniem żył powierzchniowych mamy do czynienia najczęściej w obrębie kończyn dolnych, choć nie jest to reguła, bo stan zapalny może pojawić się w niemal każdym odcinku układu żylnego w naszym organizmie. Dolegliwości związane ze stanem zapalnym są różnorodne. Nie zawsze pozwalają więc na łatwe postawienie diagnozy. Osoby analizujące przypadki Zapalenia żył objawy świadczące o nim dzielą zwykle na kilka grup. Najpierw pojawiają się te, które powodują dyskomfort podczas wykonywania aktywności fizycznych. Nie da się jednak ukryć, że we znaki dają się i te, które powodują nieprzyjemności w trakcie wypoczynku. Podkreśla się zresztą, że im szybciej nauczymy się reagować na niepokojące zmiany, tym mniejsze będzie ryzyko postępu choroby. Nie warto więc ignorować nawet tak pozornie niewinnych objawów jak zaczerwienienie, wrażliwość na dotyk oraz obrzęki.
Jak rozpoznać zapalenie żył głębokich?
Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku żył powierzchniowych, również zapalenie żył głębokich zwykle dotyczy tych, które są zlokalizowane w kończynach dolnych. W tym przypadku, gdy pojawia się zapalenie żyły objawy przeważnie dają o sobie znać w okolicy podudzia. Choroba rozwija się powoli, a pierwszymi sygnałami świadczącymi o tym, że nie wszystko jest w porządku są ból i zwiększenie napięcia mięśni. Jednym z popularniejszych objawów zapalenia żył głębokich jest obrzęk, często bardzo rozległy. Jego lokalizacja jest uzależniona przede wszystkim od wysokości powstania zakrzepu. W jego okolicy skóra może być znacznie cieplejsza, bo mamy do czynienia ze zjawiskiem zwiększonego przepływu krwi w naczyniach włosowatych. Już pierwsze sygnały powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Takie podejście pomoże w szybkim postawieniu diagnozy oraz w możliwie jak najmniej inwazyjnym leczeniu.