Płyny infuzyjne to nic innego jak popularne płyny do wlewów kroplowych, których głównym zadaniem jest przede wszystkim uzupełnienie płynów organizmu. Mowa tutaj między innymi o krwi, która może zostać utracona w wyniku krwotoku. Płyn infuzyjny to jałowy i apirogenny roztwór wodny. Dostępna jest także charakterystyczna emulsja w postaci oleju w wodzie.
Jakie zastosowanie?
Płyny infuzyjne od wielu lat wykorzystywane są w medycynie, a dokładniej mówiąc w leczeniu różnorodnych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej. Płyn infuzyjny może być wykorzystywany także w celu żywienia pozajelitowego.
W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się płyny uzupełniające objętość utraconej krwi. W zależności od potrzeb podawana jest nie tylko krew, ale również specjalne preparaty krwiopochodne i płyny krwiozastępcze. Najczęściej stosowane są oczywiści preparaty krwiozastępcze, które odpowiedzialne są za przenoszenie tlenu.
Przy zaburzeniach równowagi kwasowo-zasadowej najczęściej używa się płynów wyrównawczych. Szczególnym typem płynów infuzyjnych są płyny do dializy otrzewnowej. Co prawda wprowadzane są one do ustroju, ale warto zaznaczyć, że nie pozostają one w nim. Opisywane płyny jak sama nazwa wskazuje służą jedynie do wykonania dializy.
Jaki jest sposób podania?
Płyny infuzyjne przeważnie podaje się dożylnie (najczęściej do żyły łokciowej). W ten sposób możliwe jest podanie pacjentowi nawet czterech litrów płynu w przeciągu 24 godzin. Pamiętać należy o tym, że szybkość podawania płynu infuzyjnego należy indywidualnie dostosować do możliwości kompensacyjnych danego organizmu.
Jeżeli płyn infuzyjny jest izoosmotyczny to maksymalnie można podać 120 kropelek w przeciągu minuty. Wolniej podaje się roztwory hiperosmotyczne, które wyróżniają się ciśnieniem osmotycznym znacznie wyższym od fizjologicznego. Jeżeli chodzi o wspomniane we wstępie emulsje, to należy je podawać z dużą ostrożnością (3-5 krople na minutę).
Płyn infuzyjny może być podany również dotętniczo. Warto wspomnieć o tym, że to właśnie tą drogą podaje się krew i leki krwiozastępcze. Dotętniczo podaje się płyny głównie pacjentom, którzy są w ciężkim stanie. Mowa tutaj przede wszystkim o pacjentach bez wyczuwalnego tętna. U osób starszych i dzieci płyn infuzyjny może zostać podany również podskórnie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.