Wybierając alkomaty samochodowe z pewnością trzeba kierować się rodzajem sensora, w jaki zostały wyposażone. Mamy do wyboru dwa rodzaje: elektryczne i elektrochemiczne. Jak wiadomo z wielu testów, pierwsze z nich obarczone są przynajmniej dwa razy większym marginesem błędu.
Alkomaty samochodowe – wybór dla zawodowego kierowcy
Jeśli pomiar trzeźwości potrzebny będzie kierowcy w pracy, lepiej zdecydować się na profesjonalny alkomat. Będąc taksówkarzem bądź zawodowym kierowcą bezwzględnie trzeba zachować trzeźwość. O ile w pierwszym przypadku często należy zadbać o to samodzielnie, o tyle w drugim w alkomaty zaopatruje firma, bądź wykonuje rutynowe kontrole trzeźwości. W każdym przypadku trzeba bezwzględnie zaopatrzyć się w model, w którym pomiar dokonywany jest poprzez wychwytywanie molekuł alkoholu i dzięki temu nie będzie zakłócony np. przez nikotynę, jak w przypadku tańszych modeli półprzewodnikowych.
Z kolei zwykli użytkownicy dróg, dla których jazda samochodem nie jest źródłem zarobkowania, mogą zdecydować się również na tańsze modele, zwłaszcza wtedy, gdy nie palą papierosów. Dla osób nałogowo palących, lepszym wyborem będzie policyjny alkomat, który można zakupić w sklepie internetowym. Takie modele dają najbardziej dokładny pomiar.
Policyjne alkomaty – jak wygląda pomiar i margines błędu
Zwykle kierowcy zatrzymani do rutynowej kontroli dmuchają w alkomat tylko raz. Jednak kiedy wskaże on wartość przekraczającą dopuszczalne normy, pomiar jest powtarzany.
Policyjne alkomaty mają niewielki margines błędu wynoszący 0,01 mg/l oznacza to, że możliwość pomyłki jest niewielka i dotyczy jedynie granicznych pomiarów, w których na monitorze ukazuje się wynik 0,1 mg/l, odpowiadający wykroczeniu lub 0,26 mg/l, odpowiadający popełnieniu przestępstwa w ruchu drogowym. W drugim przypadku jest to o tyle istotne, że zmienia kwalifikację czynu z przestępstwa na wykroczenie, z kolei w pierwszym przypadku, kiedy pomiar wynosi 0,1 mg/l, można w ogóle uniknąć kary.
Profesjonalny alkomat – jak ważna jest odpowiednia kalibracja
Alkomat jak każde urządzenie elektroniczne wskazujące pomiar, potrzebuje po jakimś czasie odpowiedniej konfiguracji. Zajmują się tym profesjonalne firmy, które klientom wystawiają obligatoryjnie tzw. certyfikaty kalibracji.
Odpowiednia kalibracja alkomatu pozwala na dokonywanie dokładnych pomiarów i zmniejszenie ryzyka popełnienia błędu do minimum. Dostraja się w ten sposób alkomat do zużywającego się czynnika sensora. Jeśli serwis stwierdzi taką konieczność, sensor w alkomacie wymieniany jest na nowy. W profesjonalnych alkomatach kalibracji dokonuje się przeważnie raz do roku, choć zależy to od intensywności jego użytkowania. Natomiast alkomaty półprzewodnikowe muszą być kalibrowane znacznie częściej.
Więcej na stronie https://alko-maty.pl/