Owrzodzenie nóg to długotrwałe schorzenie skóry, które goi się dłużej niż 2 tygodnie. Zwykle rozwija się po wewnętrznej stronie nogi, tuż nad kostką. Objawy owrzodzenia obejmują ból, swędzenie i obrzęk chorej nogi, a rana może powodować cuchnącą wydzielinę. Jeśli uważasz, że masz owrzodzenie podudzia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, ponieważ w razie potwierdzającej diagnozy, będzie to wymagało specjalistycznego leczenia. Lekarz rodzinny zbada Twoją nogę i w razie konieczności zleci dodatkowe badania, aby wykluczyć inne schorzenia.
Owrzodzenie podudzia – główne powody
Na wstępie należy zauważyć, że owrzodzenie żylne podudzi jest najczęstszym rodzajem owrzodzenia nóg, stanowiącym ponad 90% wszystkich przypadków.
Owrzodzenie takie może rozwinąć się po nawet niewielkim urazie, w którym utrzymujące się wysokie ciśnienie w żyłach nóg zakłóca krążenie krwi i wpływa bezpośrednio na uszkodzenie skóry. To stałe wysokie ciśnienie może bowiem stopniowo uszkadzać maleńkie naczynia krwionośne w skórze i powodować jej kruchość. W rezultacie skóra może łatwo pękać i tworzyć wrzody po uderzeniu lub zadrapaniu. Brak wdrożenia w takich wypadkach leczenia poprawiającego krążenie w nogach, może spowodować zaognienie się owrzodzeń. Nie można tego ignorować, gdyż jeśli pojawią się otwarte rany na nogach leczenie ich może być o wiele bardziej skomplikowane i długotrwałe.
Wśród powodów należy jeszcze wymienić schorzenia żył i tętnic objawiające się niewydolnością naczyń żylnych oraz żylakami podudzi, a związane mogą być często z przebytą zakrzepicą żył głębokich.
Owrzodzenia podudzia – czynniki ryzyka
Jest wiele czynników, które mogą wpływać na zwiększenie ryzyka wystąpienia owrzodzenia podudzia. W przypadku większości schorzeń, nie tylko dotyczących nóg, wymienia się otyłość i nadwagę. Stan taki zwiększa wymiernie ciśnienie w żyłach nóg.
Czynnik ryzyka zwiększa się także w przypadku osób mających rozmaite trudności z chodzeniem, wynikające z urazów mechanicznych wskutek wypadków lub innych chorób towarzyszących. Może to znacznie osłabiać mięśnie łydek, co z kolei wpływa na krążenie krwi w nogach. Dotyczy to też osób po przebytych operacjach nogi, takich jak wymiana stawu biodrowego lub kolanowego, które mogą uniemożliwić poruszanie się przez dłuższy czas.
Przebyte choroby, takie jak zakrzepica żył głębokich, sprzyjają niestety również powstawaniu zakrzepów krwi w nodze, uszkadzających zastawki w żyłach. To samo odnosi się do nieleczonych żylaków.
Ryzyko owrzodzenia zwiększa się naturalnie również z wiekiem. Starzejący się ludzie mają coraz większe trudności z poruszaniem się, szczególnie jeśli cierpią na artretyzm.
Podsumowanie
Nie wolno ignorować wymienionych czynników ryzyka i należy poddawać się regularnie koniecznym badaniom lekarskim. Jeżeli to zaniedbamy, skazujemy się na to, że pojawią się otwarte rany na nogach, leczenie których jest mało komfortowe i skomplikowane.