Starania o dziecko to naturalny etap związku, w którym obie strony pragną mieć potomstwo. Co jednak, jeśli mimo starań kobiecie nie udaje się zajść w ciążę? To czas na udanie się do specjalistycznej kliniki in vitro, gdzie postawiona zastanie diagnoza i będzie można rozpocząć leczenie.
Diagnostyka niepłodności
Klinika leczenia niepłodności dysponuje odpowiednim sprzętem do wykonania badań diagnostycznych mających na celu ustalenie przyczyny problemu. Jednak to nie sprzęt pełni tutaj najważniejszą rolę – klinika in vitro najwięcej zawdzięcza lekarzom specjalistom, którzy robią co w ich mocy, aby umożliwić pacjentom marzenia o własnym dziecku.
Diagnostyka niepłodności dotyczy w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Kiedy ustali się, po czyjej stronie leży problem, niezbędne jest zapewnienie pacjentce lub pacjentowi wsparcia psychologicznego i to też jest zadaniem kliniki leczenia niepłodności. Z badań wynika, że panowie dużo gorzej niż panie znoszą wiadomość o wykryciu u nich problemów z płodnością i to często oni wymagają większego wsparcia niż ich partnerka.
Wskazane jest ponadto, aby badania pod kątem niepłodności wykonywać jednocześnie u obojga potencjalnych rodziców. Każda klinika in vitro zna wiele przypadków, gdzie problemy pojawiają się po stronie kobiety i mężczyzny jednocześnie.
Leczenie in vitro
Kiedy rozpoznana zostanie przyczyna, specjaliści kliniki leczenia niepłodności rozpoczynają proces leczenia. Najpopularniejszą metodą leczenia jest metoda in vitro. Jest ona jednocześnie najbardziej skuteczna ze wszystkich.
Na świecie urodziło się dotąd ponad 8 milionów dzieci, pochodzących z zapłodnienia in vitro. Pierwsze dziecko, któremu przyjść na świat pomogła klinika in vitro urodziło się w 1978 roku w Wielkiej Brytanii i była to dziewczynka.
Skuteczność metody zapłodnienia w warunkach laboratoryjnych przy pierwszym cyklu in vitro wynosi około 57 procent. Jeśli klinika leczenia niepłodności nie zakończyła cyklu in vitro ciążą pacjentki, możliwa jest druga i trzecia próba.
Warto wiedzieć, że powodzenie leczenia metodą in vitro zależy od wielu czynników, między innymi od wieku pacjentki. Szacuje się, że największe szanse na skuteczność tej metody mają panie poniżej 35 roku życia.