Ciąża to nie najłatwiejszy czas w życiu kobiety. Z jednej strony cieszy się ona na poznanie swojego maluszka, z drugiej strony w jej organizmie szaleje prawdziwa burza hormonów, która nierzadko powoduje zły nastrój. Kiepskie samopoczucie potęgować może również strach o to, czy maluszek urodzi się zdrowy.
Jakie badania należy wykonywać w ciąży?
Aby ułatwić paniom przejście przez ten trudny czas, jakim jest ciąża, istnieje szereg praw, które w tym czasie im przysługuje. Są to zarówno kwestie związane z prawem pracy (kobieta w stanie błogosławionym nie może zostać zwolniona, a po powrocie do pracy obowiązuje ją okres ochronny). Dodatkowo, dużym wsparciem są wszelkiego rodzaju badania, które wykonać można na koszt publicznej służby zdrowia. Są to zarówno podstawowe badania, takie jak USG w każdym trymestrze ciąży, krzywa cukrowa, badania krwi i moczu, ale także, dla wybranych kobiet są to są to badania prenatalne na NFZ. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ niewiele kobiet może pozwolić sobie na opłacenie z własnej kieszeni badania prenatalnego NFZ refunduje to badanie w kilku przypadkach.
Kiedy wykonać można badania prenatalne na NFZ?
Jednym z ważniejszych wskazań, dla których wykonać można Badania prenatalne NFZ, jest wiek kobiety. Przyjmuje się, że jeśli pacjentka jest po 35 roku życia, lekarz prowadzący ciąże ma obowiązek poinformować ją o konieczności wykonania tego typu badania. Niektóre panie nie decydują się na nie, ponieważ wolą poczekać do rozwiązania. Jednak z pewnością znacznie grono kobiet mocno uspokaja się po tym, jak zostaną u nich wykonane badania prenatalne NFZ zachęca również do robienia tego typu testów dziewczyny, które z jakichś przyczyn utraciły poprzednie ciąże. Wskazaniem do wykonania badań prenatalnych na NFZ jest również jakakolwiek abberacja chromatyczna, którą zaobserwować można u już narodzonych dzieci pacjentki. Również jeśli kobieta sama nosi w sobie wadę genetyczną, powinno zostać wykonane u niej badanie prenatalne NFZ. Co jeśli kobieta nie ma wyżej wymienionych przeciwwskazań, a jednak chciałaby poddać się takiemu badaniu? Wówczas może zrobić to płacąc z własnej kieszeni. Najczęściej wykonywanymi badaniami bez skierowania są testy PAPP-A, które określają między innymi prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa czy zespołem Turnera.