Wzrost konsumpcji przyspieszył zdecydowanie rozwój nowych technologii, a w dużych zakładach przemysłowych stawia się już coraz częściej na pełną automatyzację całych procesów. Wykorzystuje się do tego między innymi sterowanie PLC, które ma również coraz częściej zastosowanie w prywatnych domach. Na czym ono polega?
Co kryje się pod skrótem PLC?
Oznacza on Programmable Logic Controller, co dosłownie tłumaczy się jako programowalny sterownik logiczny. Pod tym pojęciem rozumie się uniwersalne urządzenie mikroprocesorowe, które służy do sterowania różnego rodzaju urządzeniami. Sterownik działa prawidłowo po wprowadzeniu do jego pamięci odpowiedniego algorytmu, który zapisywany jest w języku programowania.
Urządzenie mikroprocesorowe PLC składa się z wielu komponentów. Najważniejsze z nich to jednostka centralna oraz punkty wejścia oraz wyjścia. Poza tym ich komponentami są jeszcze moduły oraz pamięć. Ze względu na ilość wejść oraz wyjść dzieli się je na nanosterowniki, mikrosterowniki, układy o średniej liczbie wejść/wyjść oraz układy duże.
Gdzie stosuje się sterowanie PLC?
Ma ono bardzo różnorodne zastosowanie, ale przede wszystkim używa się go do sterowania różnego rodzaju maszynami i urządzeniami, które pracują w mniejszych i większych zakładach przemysłowych. Dzięki temu linia produkcyjna może być całkiem zautomatyzowana.
Sterowniki PLC coraz częściej używa się również w prywatnych domach. „Inteligentny dom” to funkcja, która pozwala na zdalne sterowanie różnego rodzaju domową automatyką jak ogrzewanie, woda, oświetlenie, bramy, rolety oraz wiele innych, które coraz powszechniej stosuje się w gospodarstwach domowych.
Zalety zastosowania PLC
Do głównych zalet należy przede wszystkim ich innowacyjność oraz możliwość różnorodnego zastosowania. Ich montaż zajmuje znacznie mniej czasu i nie wymaga, np. dodatkowego okablowania, co przekłada się również na mniejsze koszty całej inwestycji.
Urządzeniem można sterować zdalnie z zupełnie innej lokalizacji. W ten sposób wykonuje się również konserwację oraz diagnostykę. Zużywają mało energii elektrycznej i przyczyniają się w bardzo dużym stopniu do przyspieszenia procesów produkcyjnych oraz naszej wygody. Jedyną wadą jest ich cena.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.