Skrzynie na jabłka to jeden z najbardziej uniwersalnych sposobów na ich magazynowanie oraz transportowanie do odbiorców. Czasem owoce te muszą przebyć bardzo długą drogę, dlatego jakość pojemników, w których są przechowywane, nie może budzić zastrzeżeń. W przeciwnym razie mogą pojawić się straty, których nie da się w żaden sposób usunąć.
Skrzynki na jabłka – z jakiego materiału?
Tradycyjne zazwyczaj wykonane są z drewna, jednak są one ciężkie, absorbują wodę i wilgoć, a także wymagają regularnej konserwacji, a mimo to ich żywotność jest dość krótka. Takie skrzynie na jabłka mogą również znacząco wpływać na jakość owoców, ponieważ w drewnianych pojemnikach znacznie łatwiej może dojść do rozwoju pleśni i grzybów, które przyspieszają dojrzewanie oraz psucie i gnicie jabłek.
Skrzyniopalety na jabłka z tworzywa sztucznego są znacznie lżejsze, nie absorbują wilgoci, więc ich ciężar nie ulega zmianie, a tym samym są także znacznie łatwiejsze w obsłudze. Są przystosowane do kontaktu z żywnością, nie wchodzą z nią w reakcje i tym samym przyczyniają się do zachowania jej dłużej w świeżości i dobrym stanie.
Gładkie ścianki łatwo myć, co sprawia, że są również znacznie bardziej higieniczne. Nie sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów, a ażurowe ścianki wpływają na odpowiednią cyrkulację powietrza w środku pojemnika. To także przyczynia się do lepszej jakości owoców, mimo dłuższego przechowywania.
Wymiar logistyczny skrzynek na jabłka
Wyżej wymienione cechy są niewątpliwie istotne dla każdego sadownika, a także odbiorcy tych owoców. Jednak skrzyniopalety na jabłka maja także bardzo korzystny wymiar logistyczny, na którym korzystają zarówno producenci jak i firmy spedycyjne. Ich znormalizowane wymiary sprawiają, że są kompatybilne z innymi tego rodzaju pojemnikami, a także z zautomatyzowanymi systemami, jakie istnieją w magazynach czy zakładach, w tym również z urządzeniami do ich przenoszenia.
Skrzynki na jabłka mogą również z powodzeniem być sztaplowane oraz magazynowane na zewnątrz. Tworzywo sztuczne jest niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, zmienne warunki atmosferyczne, promieniowanie słoneczne, a ich żywotność jest znacznie dłuższa niż w przypadku skrzyń drewnianych.
Skrzyniopaleta na jabłka posiada również możliwość składania. Dzięki temu zmniejsza swoje gabaryty, gdy zostaje opróżniona. Jest to bardzo ważna zaleta, ponieważ w ten sposób oszczędza się przestrzenie magazynowe i unika między innymi pustych transportów. A to generuje zyski zarówno dla inwestorów jak i firm logistycznych.