Do trwałego zamknięcia nieprawidłowo rozszerzonych naczyń krwionośnych doprowadza zabieg przeprowadzany przy wykorzystaniu promienia lasera. W jego przypadku zamykanie naczynek to reakcja zetknięcia się naczynia krwionośnego z wyższą temperaturą. Efekt zabiegu jest trwały, a metoda bezpieczna i mało inwazyjna.
Przygotowanie do zabiegu
Jeszcze przed zabiegiem pacjent odbywa podstawową wizytę konsultacyjną, w trakcie której ustalane są szczegóły laserowej terapii. Lekarz bada wybrany obszar skóry i ocenia ilość oraz poziom występujących na niej zmian. Rozszerzone naczynka poddawane są szczegółowej diagnozie. Wyznacza si ich ilość, ale też kolor i grubość.
Informacje na temat rozszerzonych naczyń krwionośnych są wprowadzane do komputera. Na ich podstawie program oblicza, jaka długość promieniowania oraz jaki czas zabiegu są potrzebne do trwałego i zarazem bezpiecznego zamknięcia naczynek.
Przebieg zabiegu
Wizyta zabiegowa rozpoczyna się natomiast od oczyszczenia wskazanego fragmentu skóry. Lekarz usuwa z niej martwy naskórek i dokładnie przemywa ją z ewentualnych zanieczyszczeń czy np. resztek makijażu, a następnie zabezpiecza oczy pacjenta specjalną osłoną, która nie dopuszcza do ich zetknięcia się z promieniowaniem.
Po tym technicznym przygotowaniu dochodzi już do właściwej części zabiegu, czyli samego zamykania naczynek. Lekarz nakierowuje głowicę lasera na oznaczone wcześniej partie skóry pacjenta, a następnie doprowadza do uwolnienia wiązki promieniowania. Zabieg jest w pełni komfortowy i zazwyczaj całkowicie bezbolesny.
Przebieg po zabiegu
Zamykanie naczynek, mimo swojej niskiej inwazyjności, pozostawia na skórze pewien ślad i czyni ją jeszcze bardziej wrażliwą i podatną na podrażnienia. Z tego względu koniecznie jest to, by po zabiegu chronić skórę przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, a w szczególności przed słońcem, albowiem w ogóle nie wolno jej opalać przez przynajmniej cztery tygodnie.
Zazwyczaj zaleca się również, by po zamknięciu naczynek przynajmniej przez pięć dni nie uprawiać bardziej wymagających dyscyplin sportowych i nie korzystać z gorących basenów, jacuzzi i sauny. Pielęgnacja powinna być nastawiona na nawilżanie. Czasami uwzględnia się w niej specjalne produkty z antybiotykiem, jeżeli tego wymaga stan cery.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.