Zabieg histeroskopii jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym i służy do oceny stanu wewnętrznych narządów rozrodczych. Trwa nie więcej niż 10-15 minut. Badanie wykonuje się w kilku określonych przypadkach, o czym zawsze decyduje lekarz ginekolog.
Jak przebiega badanie?
Histeroskopia to małoinwazyjne badanie. Pacjentka znajduje się w pozycji ginekologicznej, a do jamy macicy przez pochwę i szyjkę zostaje wprowadzony histeroskop – niewielkie urządzenie wyposażone w kamerkę. Na ekranie monitora lekarz może obserwować wnętrze macicy oraz ujście jajowodów, oceniając prawidłową pracę narządów i wykrywając ewentualne nieprawidłowości. Badanie jest niezwykle pomocne w diagnostyce, ponieważ ukazuje wnętrze narządów rozrodczych i wiele problemów, które nie zawsze są widoczne podczas badania USG. Warto, by badanie było przeprowadzone przez doświadczonego lekarza.
Kiedy należy wykonać histeroskopię?
Histeroskopia diagnostyczna jest wykonywana zawsze na zlecenie lekarza ginekologa. Jest to jedno z podstawowych badań przeprowadzanych przy trudnościach z zajściem w ciążę lub w przypadku nawracających poronień. Zabieg histeroskopii pomaga postawić diagnozę w przypadku przerostu endometrium, nieregularnych cykli miesiączkowych czy zbyt obfitych krwawień. Histeroskopia umożliwia wykrycie guzków, przerostów czy mięśniaków, a także wykrycie i usunięcie polipów. Histeroskop jest wyposażony w mikronarzędzia, dzięki którym bezpieczne usunięcie zmian jest możliwe już podczas badania. Lekarz dzięki temu może również pobrać wycinki tkanek do dalszych analiz.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Histeroskopia diagnostyczna jest uznawana za zabieg bezpieczny, szczególnie że znieczulenie ogólne trwa krótko. Oczywiście jak przy każdym zabiegu, możliwe są powikłania. W skrajnych przypadkach zabieg niesie ryzyko np. uszkodzenia pęcherza moczowego. Istnieje również ryzyko zakażenia pochwy bakteriami czy drożdżakami, które mogą zostać wprowadzone do narządu w czasie badania. Najczęstsze powikłania jaki obserwują kobiety wiążą się z niewielkim krwawieniem przez kilka godzin po badaniu oraz lekkimi bólami podbrzusza. Dyskomfort jest bardzo podobny do tego, który może się pojawiać po zwykłym badaniu ginekologicznym.