W ostatnich latach problemy z płodnością zdarzają się bardzo często, zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Endokrynologia rozrodu jest jedną z dziedzin wiedzy, która szuka obecnie skutecznych rozwiązań tego typu problemów. Co warto wiedzieć na temat tej dziedziny endokrynologii?
Endokrynolog – jaki jest zakres jego specjalizacji?
Endokrynologia to bardzo obszerna dziedzina wiedzy medycznej. Wiąże się to z faktem, że zaburzenia równowagi hormonalnej mogą dawać niezwykle zróżnicowane objawy. Jest to zresztą przyczyną tego, że pacjenci z zaburzeniami endokrynologicznymi często w pierwszej kolejności trafiają do lekarzy innych specjalizacji, zanim w końcu trafią do endokrynologa.
Endokrynolog leczy choroby związane z tak zwanymi gruczołami wydzielania wewnętrznego. Należy do nich między innymi tarczyca, ale również grasica, jajniki, nadnercza i kilka innych. Hormony, które są przez nie wydzielane, pełnią funkcję regulacyjną i działają na wszystkie części organizmu.
Zaburzenia hormonalne – jedno z najważniejszych źródeł bezpłodności
Jak już wcześniej wspomniano, do gruczołów dokrewnych zalicza się między innymi gonady, czyli jajniki i jądra. Wśród chorób, które związane są z zaburzeniami hormonalnymi, znajduje się również bezpłodność. Dlatego też wizyta u lekarza specjalizującego się w endokrynologii rozrodu jest obowiązkowa dla osób, u których podejrzewa się ten problem.
Endokrynolodzy zajmujący się tą dziedziną nie tylko leczą bezpłodność. W obrębie ich zainteresowań leżą również badania dotyczące ustalenia najlepszego momentu na zajście w ciążę. Pełnią też pomocniczą rolę w leczeniu niepłodności metodą in vitro.
Endokrynologia rozrodu – co warto wiedzieć na ten temat?
Zakres zainteresowań endokrynologii rozrodu jest ogromny. Wchodzi w jego obręb wszystko, co ma związek z rozmnażaniem człowieka i hormonami – od okresu dojrzewania, przez zapłodnienie i ciążę, do porodu.
Ten dział endokrynologii zajmuje się też badaniami nad działaniem układu hormonalnego w kontekście rozrodu u człowieka.