Uniwersalne kleje powszechnie dostępne w sklepach nie zawsze sprawdzają się tak, jak można by tego oczekiwać. Niektóre z nich okazują się na dłuższą metę zbyt słabe, inne natomiast trudno użyć tak, by zapewnić odpowiednią przyczepność powierzchni. W takiej sytuacji warto sięgnąć po silniejszy produkt, czyli klej anaerobowy.
Zastosowanie kleju anaerobowego
W sklepach dostępne są różne rodzaje kleju anaerobowego. Różnią się głównie składem, odpowiadającym za moc działania. Kleje słabsze są idealne dla początkujących, bo choć każdy z tych produktów nie jest wyjątkowo trudny w użyciu, stosując od razu te najsilniejsze można popełnić pewne błędy. Wystarczy zapoznać się z etykietą, by poznać skład kleju oraz jego główne przeznaczenie. Niekiedy na opakowaniu od razu określona jest siła działania, na przykład za pomocą gwiazdek.
Wykorzystanie kleju anaerobowego jest typowe dla wszelkich działań naprawczych i konstrukcyjnych, dlatego też bardzo ciężko obejść się bez niego w pracy mechanika, hydraulika i ślusarza, ale nie tylko. Bywa bardzo przydatny w typowym gospodarstwie domowym, bo nawet przy większej awarii może umożliwić szybkie opanowanie sytuacji, zanim zostanie wezwany specjalista.
Nowoczesny, trwały klej
Specjalnie dobrany skład sprawia, że klej anaerobowy bardzo dokładnie skleja powierzchnie metalowe, z tworzywa sztucznego, szklane, gumowe i mieszane. Po nałożeniu na wymagający klejenia element reakcja nie zachodzi od razu, ale dopiero po odcięciu dopływu tlenu – czyli przy szczelnym zetknięciu płaszczyzn. W miejscu klejenia powstaje spoina, tworząca jednocześnie szczelny wypełniacz i zarazem dobrą izolację.
Klej ten uważany jest za niezwykle łatwy w użyciu. Wystarczy posmarować powierzchnię elementów, które trzeba ze sobą połączyć. Produkt wiąże szybko przy dokładnym zetknięciu płaszczyzn, przy okazji wypełniając wszelkie szczeliny i nierówności.
Bezpieczeństwo zastosowania
Wybór kleju anaerobowego wynika przeważnie z chęci sięgnięcia po produkt o konkretnym działaniu, łatwy w obsłudze. Niektórzy jednak obawiają się jego użycia w związku z brakiem doświadczenia. Nie jest to nic szczególnie trudnego, a ostrożność należy zachować przy każdym tego typu produkcie.
Dbając o to, by klej aplikować na oczyszczone powierzchnie i pracując w rękawicach ochronnych, praktycznie nie ma szans na to, by w jakikolwiek sposób zrobić sobie krzywdę. Oczywiście nie należy dopuszczać do korzystania z kleju małych dzieci oraz osób chorych, z uczuleniami bądź niepełnosprawnych (ryzyko urazów jest wtedy większe).