W wielu domach coraz częściej zauważyć można zamontowaną punktową oprawę oświetleniową. Takie rozwiązanie cieszy się dużą popularnością zwłaszcza w pomieszczeniach urządzonych w stylu nowoczesnym. Oprawa punktowa jest praktyczna i estetyczna. Jej wybór nie może być jednak przypadkowy.
Wybór oprawy punktowej
Oprawa punktowa może pełnić funkcję zarówno oświetlenia dodatkowego, jak i oświetlenia głównego. To nie tylko dobry sposób na odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, ale także na to, aby w pomieszczeniu tym stworzyć wyjątkowy klimat. Jednak, aby było to możliwe, oprawa punktowa musi być właściwie dobrana.
Każdy producent opraw oświetleniowych posiada w swojej ofercie przynajmniej kilka różnych opraw punktowych. To, jaka oprawa powinna zostać wybrana, zależy od indywidualnych potrzeb. To, co jednak wziąć należy pod uwagę, to rodzaj źródła światła.
Rodzaje źródła światła w oprawach punktowych
Jeśli chodzi o oprawy punktowe i źródło światła to każdy producent opraw oświetleniowych oferuje tu dwa rozwiązania. Mowa tu o oprawie punktowej halogenowej oraz oprawie punktowej LED. Oprawa halogenowa cechuje się ciepłym i przyjemnym światłem. Do niedawna było to najpowszechniejsze źródło światła w oprawach punktowych. Dziś jednak coraz większą popularnością cieszą się oprawy punkowe LED.
Dzieje się tak m.in. dlatego, iż oprawy punktowe LED cechuje długa żywotność. Ponadto zużywają bardzo mało energii elektrycznej, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Nie bez znaczenia jest także to, że oświetlenie ledowe nie nagrzewa się do wysokich temperatur, jak ma to miejsce w przypadku oświetlenia halogenowego.
Regulacja kierunku padania światła
Decydując się na punktową oprawę oświetleniową, warto zwrócić jeszcze uwagę na możliwości dotyczące regulacji kierunku padania światła. Oprawa punktowa może być stała bądź regulowana. W przypadku oprawy stałej regulacja kierunku padania światła jest niemożliwa. Inaczej jest w przypadku oprawy punktowej regulowanej.
W przypadku oprawy regulowanej możliwa jest regulacja nie tylko kierunku padania światła, ale i kąta padania. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Pozwala bowiem na dopasowanie oświetlenia do własnych, indywidualnych potrzeb.