Augmented reality

Czym różni się rzeczywistość rozszerzona od wirtualnej?

Rozszerzona rzeczywistość wykorzystywana jest w wielu dziedzinach życia. Coraz częściej spotykamy się z nią na co dzień np. za sprawą gier komputerowych, czy też nowatorskich aplikacji skanujących budynki. Warto mieć świadomość, że w rzeczywistość rozszerzona nie jest tym samym, co rzeczywistość wirtualna. Wiele osób myli ze sobą te dwa pojęcia.

Rzeczywistość rozszerzona

Augmented reality oprogramowanie pozwala zintegrować świat wirtualny z rzeczywistym. Wszelkie informacje przekazywane są w czasie rzeczywistym. W życiu codziennym najczęściej wykorzystuje się do tego urządzenia mobilne. Augmented reality software to różnego typu aplikacje, które wykorzystują m.in. obraz z kamery internetowej lub obiektywu aparatu, czujniki pomiarowe, nawigację GPS. Elementy ze świata rzeczywistego łączą się z obiektami wirtualnymi

Technologia augmented reality software coraz chętniej stosowana jest w branży deweloperskiej, czy też budowlanej. Może być ona pomocna podczas sprzedaży mieszkania. Dzięki oprogramowaniu augmented reality można zobaczyć, jak będzie prezentować się inwestycja w danym otoczeniu. Należy podkreślić, że możemy sprawdzić to nawet wtedy, gdy budowa jeszcze się nie rozpoczęła. Nieruchomość ma formę specyficznego hologramu. Jest to prawdziwa innowacja, która z pewnością zrewolucjonizuje nie tylko branżę budowlaną, ale także wiele innych. Należy wspomnieć, że augmented reality oprogramowanie cały czas prężnie się rozwija.

Rzeczywistość wirtualna

Jak już wspomniano, rozszerzona rzeczywistość łączy ze sobą obiekty realne z wirtualnymi. Nieco inaczej jest w przypadku rzeczywistości wirtualnej. W tym przypadku mamy do czynienia ze sztucznie wygenerowaną rzeczywistością. Użytkownik przenoszony jest do realnego świata, jednak nie jest on generowany w czasie rzeczywistym. Jest to pewnego rodzaju symulacja, która powstała na potrzeby np. gry komputerowej, czy też programu do wizualizacji.

W przypadku wirtualnej rzeczywistości tracimy kontakt z światem rzeczywistym. Przenosimy się do sztucznie wykreowanego świata. Jeśli chodzi o software augmented reality, to mamy do czynienia z połączeniem się dwóch światów. Oczywiście granica między elementami wirtualnymi, a realnymi jest odczuwalna, jednak nie wpływa to negatywnie na nasze odczucia. Należy podkreślić, że przyszłość należy do rozszerzonej rzeczywistości. Jest ona aktualnie wykorzystywana w branży m.in. medycznej, przemysłowej, rozrywkowej, lotniczej, budowlanej, architektonicznej, meblarskiej, reklamowej, a także wielu innych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *