Polska, tradycyjna kuchnia to setki sprawdzonych przepisów na przetwory. Jak wiadomo, okres jesienny to również czas zbiorów owoców i warzyw. Odpowiednio przechowywane owoce są w stanie przeleżeć nawet kilka lat. Bardzo często wykonuje się przetwory ze śliwek.
Przetwory ze śliwek- śliwki w occie winnym
Popularna odmiana śliwek, jaką jest węgierka jest bardzo często wykorzystywana do wykonywania powideł czy kompotów. Również zamrożone owoce mogą być dodatkiem do ciast czy deserów przyrządzanych w okresie zimowym.
Jednak popularność zyskują przepisy na śliwki w occie winnym. Odpowiednio przyrządzone mogą pozostawać w spiżarniach nawet przez kilka lat. Warto zatem zagłębić się w sposób wykonania takiej marynaty.
Co będzie potrzebne do wykonania śliwek w occie winnym?
Otóż, jak sama nazwa wskazuje, aby wykonać śliwki w occie konieczne będą świeże owoce. Zdrowe śliwki, najlepiej węgierki będą idealnie się do tego nadawały. Jednak inne odmiany również mogą sprawdzić się do przyrządzenia takiej marynaty.
Kolejnym składnikiem będzie ocet winny lub wino wytrawne. Wiele osób łączy ze sobą te dwa składniki. Niezbędny będzie również cukier oraz czyste słoiki.
Jak przygotować śliwki w occie?
Na początek konieczne będzie zebranie zdrowych śliwek. W tej kwestii należy zachować ostrożność, aby nie zebrać robaczywych owoców. Jeśli chodzi o ogonki, to nie trzeba ich odrywać od śliwki. Niestety przygotowanie śliwek w occie zajmie około 4 dni. Umyte śliwki należy ułożyć w czystych słoikach. Tak przygotowane owoce zalewa się ciepłą zalewą. Jednak jak ją przyrządzić?
Do wykonania zalewy konieczny będzie ocet winny i cukier. Można również wykorzystać wino wytrawne. Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć, a następnie podgrzać. Ciepłą ciecz następnie trzeba wlać do słoika. Jednak czynność tą trzeba powtarzać przez około 3 dni. Następnego dnia zalewę należy wylać, podgrzać ją i znowu wlać do słoika. Po 3 dniach słoiki ze śliwkami można wynieść do spiżarni domowej. Końcowy smak i efekt zależy głównie od tego, jak długo śliwki były marynowane. Proporcje owoców i zalewy zależą głównie od posiadanych śliwek.
Śliwki w occie winnym to świetna przystawka, która może umilić zimowe wieczory. Wyrazisty smak, spowodowany długim marynowaniem owoców sprawia, że rozpływają się one w ustach. Warto przede wszystkim zwracać uwagę na owoce, jakie zostają zebrane. Robaczywe lub chore śliwki mogą zepsuć cały słoik marynaty, dlatego tak ważny jest zbiór owoców. Najlepiej wcześniej sprawdzić, czy znajdują się w nich robaki.