Naturalne przetwory owocowe to jeden z najchętniej jedzonych przez dzieci, lecz również dorosłych przysmak. Nie tylko są bardzo pyszne, lecz również dają możliwość zakosztowania smaków lata nawet w środku zimy. Co jednak warto wiedzieć o takich przetworach?
Dlaczego warto robić naturalne przetwory owocowe?
Na samym początku warto dowiedzieć się tego, z jakiego tak naprawdę powodu warto sięgnąć po takie przetwory i je robić. Co sprawia, że dobrym pomysłem będzie spędzenie często nawet kilku godzin, aby je przygotować?
Rzecz jasna najważniejszą zaletą takich przetworów jest oczywiście ich pyszny i naprawdę rewelacyjny smak. Nie da się również zaprzeczyć temu, że takie przetwory są bardzo zdrowe i na pewno lepszej jakości niż innego typu produkty np. mrożone owoce, które często tracą swoje pro zdrowotne właściwości.
Jakie są najpopularniejsze Naturalne przetwory owocowe?
Jak zatem widać, przetwory owocowe naturalnego pochodzenia mają naprawdę olbrzymie zalety, których nie da się zignorować. Jakie są jednak najpopularniejsze ich rodzaje? Po co warto sięgnąć w pierwszej kolejności?
Oczywiście najpopularniejszym przetworem tego typu jest dżem owocowy. Powstaje on poprzez odparowanie nadmiaru wody z owoców, a następnie dodanie do nich żelatyny oraz cukru. Ogromną zaletą dżemu jest to, że zawiera on w sobie duże kawałki owoców.
Jeśli jednak ktoś ceni sobie obecność całych owoców w takich przetworach, to powinien sięgnąć po konfitury. Dzięki temu, że owoców się nie gotuje, lecz smaży, a co najważniejsze bez mieszania ich, owoce w konfiturach obecne są w całości, co rzecz jasna przekłada się na naprawdę rewelacyjny smak takiego przetworu.
Ostatnim wartym uwagi rodzajem przetworów owocowych naturalnego pochodzenia, jest marmolada. Przygotowuje się ją nieco inaczej niż dwa poprzednie rodzaje, a mianowicie z przecieru owocowego. Sprawia to, że marmolada ma znacznie bardziej zwartą konsystencję, lecz co również bardzo istotne, nie ma w niej obecnych większych kawałków owoców. Mimo jednak to ma ona ogromne grono swoich zwolenników.