Hemoroidy to guzki krwawnicze, dzięki którym odbyt funkcjonuje prawidłowo pomagając nam panować nad oddawaniem stolca czy gazów. Gdy w hemoroidach gromadzi się w nadmiarze krew, która nie odpływa, może dojść stanu zapalnego. Nieleczona choroba hemoroidalna znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie a nawet może być przyczyną głębokiej niedokrwistości.
Hemoroidy objawy
Hemoroidy to stan fizjologiczny, ale hemoroidy zewnętrzne to zaawansowane stadium choroby. Początki choroby są najczęściej bagatelizowane, a ze względu na usytuowanie guzków niewielu pacjentów od razu zwraca się po pomoc medyczną.
Gdy z czasem zmieniać zaczynają się Hemoroidy objawy najpierw odbierane są jako dyskomfort w okolicach odbytu. Może to być swędzenie, pieczenie, ból, obrzęk, które mijają. W okresie nasilenia choroby pacjenci sięgają po maści i czopki dostępne w aptekach bez recepty.
O wizycie lekarskiej chorzy najczęściej poważnie zaczynają myśleć, gdy zauważą krew na kale lub papierze toaletowym. Krwawienie z guzków pojawia się najczęściej przy wysiłku podczas zaparć lub podczas zbyt częstego wypróżniania w czasie biegunki. Gdy hemoroidy wysuną się z odbytu i nie dają się do niego cofnąć, choroba wchodzi ostatnie, IV stadium zaawansowania. Konieczna jest interwencja lekarska.
Hemoroidy zewnętrzne przyczyny
Przyczyn choroby hemoroidalnej należy upatrywać w trybie życia, jakie prowadzimy. Wprawdzie na hemoroidy cierpieli już nasi przodkowie przed tysiącami lat, ale skala i zasięg choroby współcześnie powodują, że jest to schorzenie zaliczane do chorób cywilizacyjnych.
Najbardziej niszczące jest spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej. Wszyscy, którzy pracują w ten sposób powinni robić sobie częste przerwy na odrobinę gimnastyki.
Swój udział w powstawaniu hemoroidalnych problemów ma także niewłaściwa dieta. Jemy zbyt dużo ciężkostrawnych pokarmów, które długa zalegają w jelitach. Ubogoresztkowa dieta zakłóca perystaltykę jelit i jest przyczyną zaparć.
Zdrowiu nie sprzyja także ograniczenie aktywności fizycznej, choć w przypadku hemoroidów bywa, że to właśnie nadmierne obciążenia ćwiczeniami lub treningiem są przyczyną choroby. Na hemoroidy skarżą się kolarze, ciężarowcy, jeźdźcy konni.
Domowe sposoby na hemoroidy zewnętrzne
Hemoroidy we wczesnym stadium można leczyć metodami domowymi. Wśród nich są:
• Nasiadówki – dziesięciominutowe nasiadówki o temp. 40 stopni z dodatkiem kory dęby, rumianku albo nadmanganianu potasu działają obkurczająco na naczynia krwionośne;• Ciepłe kąpiele z olejkiem cytrynowym, jałowcowym lub z rozmarynu usuwają obrzęki i łagodzą ból, a ponadto wspomagają przepływ krwi w naczyniach;• Okłady – zimne okłady z kostek lodu łagodzą ból; wilgotne torebki z zieloną herbatą działają obkurczająco i przeciwzapalnie;• Przemywanie – przemywanie wacikiem zamoczonym w naparze z nagietka, kory dębu, skrzypu lub aloesu przynosi ulgę przy pieczeniu i świądzie;• Herbaty ziołowe –mieszanki ziołowe z pokrzywą, bzem czarnym, babką lancetowatą i podbiałem wzmacniają naczynia krwionośne;• Maści, czopki, tabletki – ziołowe suplementy do nabycia bez recepty produkowane są na bazie kasztanowca, arniki, nagietka, topoli, balsamu peruwiańskiego.
Domowe sposoby są nieskuteczne na hemoroidy w stadium IV – w tym przypadku konieczna jest wizyta u specjalisty, który zastosuje radykalne metody leczenia hemoroidów.