Nie da się zaprzeczyć, że każdy obwód sterujący PLC jest dostosowany do określonych założeń technicznych. Niestety – jak to w życiu bywa – poddawane są one różnym zmiennym, które mogą wpłynąć na ich pracę. Co to oznacza w praktyce? Czy owe zmienne mogą w istotny sposób zakłócić pracę urządzeń, które powinny być obsługiwane przez „niezawodne” PLC?
Indukcja elektromagnetyczna
Największym wyzwaniem jakie stoi przez systemami sterowania PLC, jest oczywiście indukcja elektromagnetyczna. Wbrew pozorom, jest ona bardzo istotnym zagrożeniem. Głównie dlatego, że elektryczne elementy wykonawcze, są zasilane napięciem 230 V. Co gorsza, niektóre z nich mają stricte indukcyjny charakter (np. uzwojenie, cewki itd.).
Intensywne pole elektromagnetyczne mogłoby w takich obwodach doprowadzić do zmian w układzie logicznym wejścia lub wyjścia, a co za tym idzie – do niepożądanej zmiany parametrów pracy wybranego urządzenia. Dlatego sterowanie PLC powinno być zabezpieczone przed takim oddziaływaniem np. za pomocą specjalnych ekranów ochronnych.
Przepięcia – nie taki rzadki problem!
Dużym kłopotem mogą być też przepięcia, które – oddziałując na sterownik PLC – mogą doprowadzić do zmiany w stanach logicznych wejścia lub wyjścia. W praktyce oznacza to, że nie tylko zniszczeniu ulegnie sam sterownik, ale też doprowadzi się do uruchomienia określonych urządzeń wykonawczych.
Na szczęście walka z przepięciami jest o wiele łatwiejsza. Wystarczy, że sterowanie PLC zostanie wyposażone w specjalną diodę stabilizującą (np. diodę Zenera) która odprowadzi do masy nadmiar ładunku elektrycznego. W konsekwencji nie dopłynie on do sterownika, a co za tym idzie – nie wywoła niepożądanych zmian.
Przesunięcie fazowe – bagatelizować, czy nie?
Z punktu widzenia wrażliwych sterowników PLC, pewną fluktuacją może być zjawisko przesunięcia fazowego. Ma ono miejsce wówczas, gdy na wejściu układu ma się do czynienia z elementem pojemnościowym lub indukcyjnym. Na szczęście przesunięcia fazowe można łatwo usunąć, stosując odpowiednie instalacje kompensacyjne.
Podsumowując, sterowanie PLC jest narażone na wiele różnych zakłóceń, z których część może być wywołana przez naturalne procesy zachodzące w wybranym obwodzie elektrycznym. Na szczęście walkę z nimi można wygrać.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.